چرا پورتوریکو را تکتونيکی باعث می شود زمین لرزه های اجتناب ناپذیر

پورتوریکو فقط می توانید تی ‘ گرفتن یک استراحت. از دسامبر 28th 2019 در ساحل جنوب غربی این جزیره را تجربه کرده است نزدیک به چهار هزار زلزله از M2.5 و یا بیشتر است. پس از اینکه به شدت متزلزل و آسیب دیده در ماه ژانویه توسط تنومند M6.4 به علاوه یک تعداد انگشت شماری از M5+ temblors این توالی لرزه ای به حال حل و فصل را به یک الگوی نسیم قدر لرزه به ندرت بیش از M4.0 و با شروع رمان coronavirus بسیاری از این جزیره را متزلزل شهروندان در حال بازگشت به خانه های خود امیدوار بدترین بود.

تکتونیکی گسل متاسفانه غافل از نیازهای انسان. در اوایل صبح مه 2, سنگین M5.4 آمار ارسال مردمی در حال فرار از تازه خانه های آسیب دیده. دنباله تمام نشده است و هیچ تضمینی وجود ندارد یک زلزله بزرگتر اتفاق نمی افتد در آینده نزدیک.

این واقعیت تاسف از پورتوریکو در محیط تکتونیکی. این جزیره متولد شد و در آتش و در حال حاضر فشرده بین دو بشقاب. امروز ما می خواهیم نگاهی به این جزیره به طور کلی تکتونيکی و خطر لرزه ای. دفعه بعد ما زوم بر روی گسل منطقه مسئول این زمان هیجان. و سپس در امیدوارم نه چندان دور آینده ما باید یک نگاه در برخی از واقعا شسته و رفته تکتونیکی ویژگی های آن است marvelously نشان داد در کارائیب.

یک تکتونیکی بررسی اجمالی

پورتوریکو یک جزیره کوچک احاطه شده توسط مجتمع خطا در سیستم. آن گیر کرده بین کارائیب و آمریکای شمالی صفحات به عنوان آنها همگرا در برخی از مکان ها و اسلاید های گذشته هر یک از دیگر در دیگران است. کارائیب صفحه در حال حرکت به شرق نسبت به آمریکای شمالی صفحه در یک نرخ از حدود 2 سانتی متر از یک سال است که یک مقدار عادلانه از حرکت به جای. این انجام شده است با پیچیده رژیم تبدیل اشتباه برخورد و فرورانش است که ما فقط شروع به حل کردن. در اینجا یک طرح کلی از وضعیت تا آنجا که ما در حال حاضر آن را درک کنند:

در شمال این جزیره بخشی از آمریکای شمالی صفحه subducts مورب زیر پلیت کارائیب در طول 1,090 کیلومتر-طولانی پورتوریکو سنگر. شما پیدا کنید عمیق ترین بخش اقیانوس اطلس در اینجا محترم 8,380 متر است. به برخی از چشم انداز است که عمق: اگر شما ظهور K2 یا اورست در وجود شما می شود قادر به رسیدن از سطح دریا به اجلاس سران در آسان روز پیاده روی.

به دلیل مورب همگرایی این دو صفحه نیز وجود دارد تعدادی از gnarly تبدیل گسل. یکی از گسل سیستم ها هر چند زیر دریایی شباهت San Andreas در کالیفرنیا است. آن را به نام بتی Bunce بسیار عالی اقیانوس شناس خواهیم بود جلسه ای در آینده نزدیک.

با وجود عمق سنگر فرورانش در اینجا نیست و باعث فعال آتشفشان. فوران یک خطر پورتوریکو لازم نیست به نگرانی در مورد. که نگرانی برای این سایت متعلق به قوس آتشفشانی از آنتیل به شرق که در آن آمریکای شمالی پلاک تقریبا عمود به کارائیب بشقاب و subducting در زیر آن.

غرب از پورتوریکو 30 کیلومتر-گسترده زیردریایی مونا دره عمیق و باریک است که یک نتیجه از شرق و غرب rifting. این گسل احتمالا سیستم تولید یکی از پورتوریکو بزرگترین و شناخته شده زمین لرزه M7.5 سال 1918 سان Fermín در زلزله. (بله که اتفاق افتاده در طول اسپانیایی آنفولانزای همه گیر. پورتو ریکو است که در واقع دو به دو در زلزله-در-مدرن – بیماری های همه گیر جلو.)

و در حال حاضر ما می رسند در مرز جنوبی این جزیره که در آن زمان لرزه ای هیجان می افتد. دریایی ما روبرو می شوند Muertos تغار و مرتبط با آن برابر-و-thrust belt. در اینجا برش پوسته در حال هل زیر دیگر برش. این در گذشته تفسیر شده است به عنوان یکی دیگر از فرورانش اما جایی برای شک.

همه که اشتباه همچنان بر روی زمین در سراسر جزیره است. فعال گسل نشان می دهد وحشی انواع تنش برای چنین کوچک خشکی: شمال شرقی-جنوب غربی فشرده سازی شمال غرب-جنوب شرق گسترش و غرب-شمال غرب به شرق-جنوب شرقی-روند چپ-جانبی اشتباه همه را سرنوشت ساز خوانده شده را علامت.

پورتوریکو را لرزان گذشته ، حال و آینده

آن را احتمالا هیچ تعجب در حال حاضر که پورتوریکو را تجربه کرده است حداقل یک یا دو زمین لرزه های بزرگ در هر قرن به مدت حداقل 500 سال گذشته است. کوچکتر اما هنوز هم قابل توجه زمین لرزه اتفاق می افتد در هر سال است. این محل می شود اگر شما نمی خواهید به احساس لرزش زمین!

یک بسیاری از مردم در راه آسیب است. پورتوریکو جمعیت تراکم 441 نفر در هر کیلومتر مربع بالاترین در ایالات متحده است. جنوب غربی پورتوریکو تحت توسعه سریع با خانه های کسب و کار و زیرساخت های ساخته شده در نرم آبرفتی و رسوبات دریایی است که در حال چشمگیری در معرض خطر روانگرایی.

با وجود همه که پورتو ریکو خطرات لرزه ای در حال محزون می خوانی نادیده گرفته شده است. بسیاری از در حال حاضر فعال گسل شده است به رسمیت شناخته نشده تا آنها شکسته است. بهبود در پورتوریکو شبکه لرزه نگاری تجهیزات و عملیات نیست و در عین حال قادر به همگام شدن با نیاز. مطالعات زمین شناسی فقط شروع به پیدا کردن قبلا ناشناخته گسل است که تهدید آینده ضرب وشتم.

در زمان ازدحام است که اتفاق می افتد در امتداد یک گسل سیستم است که تنها فقط شروع به رسمیت شناخته شود و نقشه برداری. ما کشف که سیستم در نصب بعدی ما.

منابع:

حکومت نظامی, G. و Orioli, S. (2011): کارائیب صفحه تکامل: تلاش برای حل و فصل بسیار پیچیده ساختاری پازل. مرزهای جدید در تکتونیکی تحقیقات – به طور کلی مشکلات حوضه رسوبی و جزیره کمان

گرنجا Bruña و همکاران (2009): Morphotectonics مرکزی Muertos محوری و کمربند Muertos تغار. دریایی زمین شناسی 263

گرنجا Bruña و همکاران (2015): کم عمق ساختار و ژئومورفولوژی از جنوب پورتوریکو دریایی حاشیه. دریایی و نفت و زمین شناسی 67

مونرو, W. H. (1980): Geology of the Middle قسمت سوم تشکل های پورتو ریکو. U. s. Geological Survey حرفه ای کاغذ 953

NOAA Ocean اکسپلورر: پورتوریکو سنگر 2003. آخرین دسترسی 5/6/2020

NOAA Ocean Explorer: The Puerto Rico سنگر: مفاهیم تکتونیک صفحه ای و زلزله و سونامی خطرات. آخرین دسترسی 5/6/2020

اورتگا-Ariza, دیانا (2016): توالی چینه شناسی و Depositional کنترل در اليگوسن-ميوسن کارائیب کربنات-تحت سلطه سیستم های پورتوریکو و جمهوری دومینیکن است. پایان نامه دکترای دانشگاه کانزاس است.

Roig-سیلوا, C. (2010): زمین شناسی و ساختار شمالی Boquerón بای–پونتا Montalva خطا در سیستم. M. Sc. پایان نامه بخش زمین شناسی دانشگاه پورتوریکو میگوز.

Roig-سیلوا و همکاران (2013): این باد از غرب با روند شمال Boquerón بای-پونتا Montalva گسل منطقه: یک طریق رفتن گسل فعال سیستم در جنوب غربی پورتوریکو. لرزه نگاری نامه تحقیقات 84

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de