سی متری تلسکوپ: چگونه یک آتشفشان در هاوایی تبدیل به یک میدان نبرد برای نجوم

MAUNAKEA هاوایی — خورشید با اشاره به کمی قبل از ظهر هنگامی که یک گروه کر از صدف حلزونی پوسته و فلوت بامبو بوق و کرنا به تیز کوهستان نسیم. سر و صدا علامت شروع یک مراسم مذهبی و تظاهرات علیه ساخت یک تلسکوپ عظیم بر آنچه که در نظر برخی از سرزمین مقدس. شرکت کنندگان در ادای شرق نسبت به دور اقیانوس; سپس جنوب غرب به سمت آتشفشانی پوسته از گذشته فوران; سپس غرب و سپس شمال غرب به سمت قله که در آن ده تلسکوپ loomed دور از چشم.

بسیاری از مردم در نظر گرفتن بخشی در این مراسم تا نیمه راه کوه Maunakea در قلب هاوایی جزیره بزرگ بودند و بومیان هاوایی که خود را کیا را (تلفظ kee AH ee) یا محافظ. که آنها به معنی محافظ از کوه خود را از ساخت تلسکوپ سی متری (TMT) در آن اجلاس که در آن مرکز خواهد پیوستن محترم رصدخانه مانند دوقلوی کک گنبد و ناسا مادون قرمز تلسکوپ تسهیلات.

من بازدید کیا و گاه در آخرین روز از سال 2019 و 172nd روز ادامه افروزی در برابر ساخت و ساز. نزدیک بود که یک هشت ضلعی علامت جاده ویرایش شده به عنوان خوانده شده “کیا را متوقف TMT.” کمتر از دو هفته قبل با کوه زمستان سخت بلندی اجرای قانون را ترک کرده بود ، عقب نشینی مشخص شده اذعان به بن بست آغاز شد که نزدیک به یک دهه پیش و امتداد از اقیانوس به ستاره است اما انتظار می رود برای تغییر یک بار دیگر به عنوان بهار می گرداند.

(خارج از رویدادهای در حال حاضر باعث تغییر در وضعیت. در پاسخ به گسترش رمان کروناویروس که باعث جدی بیماری تنفسی COVID-19 کیا را خواسته اند بازدید کنندگان برای دور ماندن از آنها قبلا استقبال گاه با توجه به بیانیه منتشر شده در مارس 14.)

برای کیا عبادتى 160-پا بلند TMT (49 متر) خواهد بود یک تلسکوپ بیش از حد بسیاری در یک سایت آنها را به عنوان سرقت مقدس ظریف و همواره جناح. “این بیش از حد عظیم و آن را در محل اشتباه” E. Kalani Flores, استاد مطالعات هاوایی در هاوایی کالج و یکی از سرب شاکیان در دادگاه اطراف آن ساخت تلسکوپ سی متری گفت: Space.com. “وجود دارد نقطه اوج و TMT می کند که نقطه اوج.”

همین دلیل است که زیر مجموعه ای از بومیان هاوایی گفت: هیچ به TMTدر حرف و عمل ، برخی از آنها خواستار شرایط فعلی یک بحران وجودی برای نجوم و هاوایی. آن را قطعا یک بحران ارتباطی برای ستاره شناسان که به حمایت از این پروژه است. و در حالی که برخی از تنش نشان دهنده هاوایی, تاریخ استعمار و ظلم و ستم برخی از لغو تحریم ها ، نمایش طنز قابل توجه با توجه به تلسکوپ اولویت.

مرتبط: جنجال بر سر لوله تلسکوپ roils نجوم کنفرانس در هاوایی
بیشتر: تلسکوپ سی متری در هاوایی غول فضایی چشم در تصاویر

یک لوله تلسکوپ دنیا

حماسه از TMT در سال 2003 آغاز شدکه یک غیر انتفاعی و مشارکت شکل گرفته بین دو دانشگاه در کالیفرنیا و همتایان در ژاپن و چین و هند و کانادا است. در حال حاضر به نام TMT بین المللی رصدخانه این گروه مجموعه ای از طراحی یک تلسکوپ با چنین عظیم رعایت آینه که آن را تغییر علم برای همیشه لطفا برای. یافته های آن می تواند مقابله با برخی از نجوم را امضا پرسش های وجودی گوردون Squires, TMT معاون رئیس جمهور در روابط خارجی و یک ستاره شناس حرفه ای گفت: Space.com: آیا ما به تنهایی ؟ چگونه جهان از خواب بیدار ؟ ماده تاریک چیست ؟

Squires گفت که او معتقد است که این روند از پاسخ دادن به این سوالات و پاسخ های خود را تغییر می تواند بشریت را برای همیشه; به همین دلیل او یک ستاره شناس در وهله اول. “اگر دنیا را دیدم جهان راه من یا راه ما انجام جهان خواهد بود اساسا متفاوت, محل,” او گفت:. “من هنوز بر این باورند که.”

در سال 2009 TMT مجموعه مناظر خود را در قله Maunakea; پس آن را کار کرده است برای مذاکره دسترسی و ساخت و ساز با دولت که صاحب زمین و دانشگاه هاوایی که مدیریت حوزه نجوم.

آن را رفته است و نه هموار.

فلورس و دیگر بومیان هاوایی را در زمینه های متعدد دادگاه در موارد بیش از این اجازه ها و پروانه مورد نیاز برای ساخت و ساز. زمانی که TMT تلاش برای شکستن زمین در سال 2014به کیا را قطع کرد. تنش به سر آمد و در ژوئیه سال 2019 زمانی که TMT اعلام کرد که آماده بود به سعی کنید به ساخت دوباره و کیا را بسیج مسدود کردن ساخت و ساز کامیون ها از جاده است که صعود به قله. حل و فصل آنها با چادر و پرتا-Pottiesیک آشپزخانه و موقت دانشگاه ارائه درس در بومی, تاریخ و فرهنگ.

(در آن TMT در حال صرف 500 میلیون دلار در سال 2014 دلار در سراسر جهان در پروژه تخمین های کنونی نشان می دهد آن را در مجموع حدود 2.4 میلیارد دلار امروز اگر چه این عدد تغییر خواهد کرد بر اساس که در آن و زمانی که ساخت و ساز در نهایت آغاز می شود, یک TMT نماینده است.)

مرتبط با: بزرگترین تلسکوپ روی زمین

هر صبح کیا را خوش آمد می گوید خورشید; سه بار در روز آنها انجام یک مراسم به نام ” aha یا پروتکل یک سری از شعارهای و رقص به نمایندگی از باورهای خود را در مورد کوه و ماندگار یک ساعت یا بیشتر. این است که پروتکل کیا را آغاز کرد و با تبریک کاردینال جهت پابرهنه و چادری در خیابان ، در اوایل مراسم آنها به نام اجداد خود. “ما اعطای بینش اعطای قدرت آمریکا” یک شعار می خواند در ترجمه نوشته شده به کیا و وب سایت.

برای قرن ها, کیا از قرآن به من گفت: آن دسته از اجداد آمده اند به کوه و اغلب پرستش آن را از دور. فضای شکننده در اجلاس 13,000 پا (4,000 متر) بالاتر از سطح دریا برگ کمی اکسیژن برای تغذیه مغز انسان است. برای بومیان هاوایی که کمبود نشانه آن است که این اجلاس است که قلمرو خدایان و انسان باید فقط برای مقاصد خاص.

به همین دلیل Noelani گودیر-Kaopua بومی هاوایی و یک دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه هاوایی در Manoa تا به حال شده است برای این اجلاس یک بار 10 سال پیش. همیشه از او به یاد آنچه که تنفس در جو نازک احساس او گفت: Space.com. “خط بین زنده و مرده و یا در اینجا و بعد از عرصه و یا عرصه اجداد و یا با این حال شما می خواهم به فکر می کنم در مورد آن بسیار بیشتر متخلخل چون شما خیلی از عرصه های که در آن انسان ها به طور معمول تصور می شود.”

اما صمیمیت در یک فاصله است و پیچیده مسائل برای هاوایی که مایل به دیدن کوه حفاظت شده: از آنجا که یک قطعه کلیدی از دینی خود عمل نهفته در ترک نشست به تنهایی آنها به تلاش برای متقاعد کردن مقامات که زمین برای آنها مهم است و یا که آنها باید بگویم در چه اتفاقی می افتد به آن است.

که گفت:, کیا را می توانید نقطه به یک حلقه از صدها نفر از زیارتگاه حدود 1000 متر زیر قله که آنها می گویند علامت لبه مقدس ترین منطقه. این زیارتگاه چیزی چشمگیر, Flores گفت: سنگ های ایستاده یک پا یا دو قد بلند, رسیدن به ارتفاع زانو برخی سرنگون شده است. اما TMT ساخت و ساز می شود حق را از طریق که حلقه او گفت که نباید قابل قبول باشد.

(Squires معتقد است که TMT انتخاب محل آن در مشورت با بومیان هاوایی برای جلوگیری از مناطق از نگرانی. “آن را در یک سایت است که هیچ تاریخی قابل توجهی و یا فرهنگی حوزه عمل در این باره گفت: با استناد به نزدیکترین سایت فرهنگی به عنوان یک مایل دور.)

مرتبط با: بزرگترین تلسکوپهای بازتابی توضیح داد (infographic)

یک هنرمند تصویر از تلسکوپ سی متری. (اعتبار تصویر: TMT بین المللی رصدخانه)

راه دانستن

در یک بحث است که اغلب به عنوان یک تعارض بین علم و دین وجود بومیان هاوایی با اشاره به سابقه طولانی از تحصیل و ستارههای عالیات اشاره به اولین کلید طنز اساسی TMT اختلاف است. بسیاری از سنگ های ایستاده علامت نقطه در افق که در آن به خصوص معنی دار ستاره, گل رز, مجموعه یا اوج خود رسیده با توجه به فلرس.

“وجود دارد صدها نفر از زیارتگاه ها در اطراف و برخی از این زیارتگاه ها به هم پیوسته با هم و سپس آنها ساخت یک ستاره شبکه” فلورس گفت. “آنچه را که در آسمانها است و آنچه را که در زمین است.”

هاوایی سنت غنی از skywatching است که به سختی میزان Maunakea را تقدس ، پایین شیب به موقع ظهر مراسم ادامه کیا را می خوانم از ایجاد آنچه به آنها تماس بگیرید سرگردان یک Wakea از اتحادیه Wakea این Skyfather و پاپا Earthmother. بومیان هاوایی کراوات خود منشاء داستان که از کوه.

“ما همیشه احترام Maunakea به عنوان مقدس ما سرگردان,” Noenoe ونگ-ویلسون یک رهبر کیا را گفت Space.com. “در واقع, آن است که بخشی از ما در کیهان شناسی آغاز زمین که از آن مرد فرود می آید بنابراین برای ما این بسیار معنوی مهم است.”

که دوم طنز از جنجال های اطراف TMT که طراحی شده است برای روشن کردن نجوم را به خود دید کیهان شناسی.

“ستاره شناسان اغلب فکر می کنم که یک مورد علاقه در جهان و ریشه های ما در این جهان چیزی است که متحد تمام فرهنگ ها” سارا Kahanamoku بومی هاوایی و یک دانشجوی دکتری در, دریایی, محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی گفت: Space.com. “اما [آنها] شاید درک نمی کنند که برخی از فرهنگ ها لزوما نیاز به کشف جهان به می دانم که از کجا آمده ایم.”

Kahanamoku نویسنده سرب از یکی از مجموعه های بومی-led سفید مقالات بررسی راه های نجوم در هاوایی تحت تاثیر غیر ستاره شناسان. این گروه ارسال مقالات به نظرات عمومی به دولت decadal بررسی فیزیک نجومیکه مجموعه علمی اولویت های این زمینه است. او و نویسندگان ارائه مجموعه ای از توصیه هایی برای برخورد با موقعیت های مانند TMT از جمله ایجاد یک سیستم موازی نهادی نقد و بررسی تخته که نظارت بر تحقیقات انجام شده بر روی انسان است.

“ما واقعا بر این باورند که علم خوب است همچنین بدان معنی است که شما نیز باید به خوبی برای مردم است که شما در حال کار در,” Kahanamoku گفت.

مرتبط با: هاوایی آسمان شب نشان داد در جدید و خیره کننده تصویری

یک هنرمند تصویر اولیه آینه از سی متری تلسکوپ. (اعتبار تصویر: TMT بین المللی رصدخانه)

حمایت و مخالفت

البته برخی از هاوایی ساکنان و بومیان هاوایی به طور یکسان حمایت از TMT, دیدن تلسکوپ در بالای Maunakea مدرن به عنوان جانشینان به جزایر’ قبل از تماس با تخصص در مرور توسط ستاره به عنوان حیاتی بخش از اقتصاد محلی و به عنوان یک مسیر آموزشی و فرصت های شغلی برای فرزندان خود.

(یک TMT نماینده گفت که خیلی زود به برآورد چقدر خواهد بود صرف در هاوایی اگر این پروژه می رود اما هنگامی که این تسهیلات با رعایت این سازمان انتظار دارد به صرف حدود 50 میلیون دلار در هر سال در عملیات و استخدام 140 نفر است.)

تایلر ترنت یک دانشجوی دکتری در نجوم در دانشگاه آریزونا و یکی از کسانی که بومیان هاوایی اگر چه او گفت که او کشتی با این تصمیم. “آیا من برای آن و یا در برابر آن اگر که می شود ساخته شده است, مردم در حال رفتن به صدمه دیده است,” او گفت: Space.com.

ترنت به این نتیجه رسیدند که TMT و همتایان خود شایسته یک محل مقدس نشست. “من آنها را نمی بینید که مانند یک مرکز خرید و یا یکی دیگر از هتل” او گفت:. “این چیزهای خاص هستند که در حال روشن کردن اسرار جهان است.” او نگران است که ادامه مخالفت با TMT نقاشی خود فرهنگ به عنوان عقب مانده و ضد علم با وجود صدای بلند اعتراض کیا را که آنها هیچ چیزی و او را نا امید کرد که برخی از ستاره شناسان کارش با این پروژه را شروع کرده اند صحبت کردن در برابر ساخت و ساز در Maunakea.

“شاید ستاره شناسان مصرف بیش از حد خنثی و از یک موضع و یا حتی حمایت از کیا را به دلیل آنچه که آنها بر این باورند که احترام به فرهنگ بومی هاوایی است — من شروع به فکر می کنم که شاید که نه راست راه برای رفتن در مورد آن است.” “من فکر می کنم در پایان روز آن را مردم از خارج چیدن که بومی هاوایی فرهنگ آنها می خواهند به حمایت و یا آنها می خواهند به توافق برسند. من فکر می کنم که اگر بیگانگان می خواهید به انتخاب یک من واقعا فکر می کنم که آنها باید حمایت از این طرف است که در تلاش برای ادغام این دو است که در تلاش برای ساخت پل بین این دو است.”

ترنت اضافه شده است که او فکر او را به همان راه احساس می کنم اگر سایت بودند خود را در جزیره اوآهو که دارای هونولولو. اما آن را نمی تواند. برای دانشمندان امیدوار به ساخت TMT, اجلاس Maunakea است که به سادگی بهترین سایت امکان پذیر است. آنها می خواهند یک نیمکره شمالی محل برای بهتر تسهیل مشارکت با تلسکوپ در جنوب از جمله به همان اندازه عظیم Giant Magellan Telescope در حال حاضر تحت ساخت و ساز در شیلی.

سپس آن را به یک ماده در اتمسفر. این است که در اینجا Maunakea واقعا می درخشد اگر چه شما نمی دانید که در نیمه راه به قله, که کیا و اردوگاه در میان gusts باد و گذرا انفجار دوش و خورشید.

آن یک داستان متفاوت در نشست خود که ضربه زننده ستاره شناسان در نظر میان بهترین مکان بر روی زمین برای زمین-بر اساس نجوم است. که در بخشی به دلیل از قضا یکی از دلایل همان بومیان هاوایی در نظر گرفتن اوج مقدس: به سختی-وجود اکسیژن است. مانند بسیاری از تلسکوپ در سراسر جهان TMT است جذب به قله کوه و سایت است که برای حمل آن نوری و تجهیزات از طریق برخی از لایه های پایین تر از جو زمین است که می تواند تاری تصاویر تلسکوپ.

حتی این اجلاس را مشاهده اما برگ ستاره شناسان ناراضی. به همین دلیل TMT خواهد بود مسلح با یک اپتیک تطبیقی سیستم که اقدامات و به طور خودکار کم مبهم ناشی از جو است. TMT نسخه خواهد بود مجهز به لیزر است که ایجاد مصنوعی ستاره برای سیستم به قاضی اجازه می دهد که ستاره شناسان مشاهده ضعیف اشیاء.

یک هنرمند تصویر از سی متری تلسکوپ استفاده از لیزر برای ایجاد یک راهنمای که اجازه می دهد تا تلسکوپ برای درک بهتر فضای تداخل با اندازه گیری. (اعتبار تصویر: TMT بین المللی رصدخانه)

اما چنین تکنولوژی نیست نفی ستاره شناسان تمایل به باقی می ماند نشسته در ارتفاعات TMT دانشمند پروژه کریستف دوما گفت: Space.com. برای یک پروژه به عنوان بلند پروازانه به عنوان TMT او گفت: داری بسیار مهم است به یک ابزار خروجی با وجود مخالفت. TMT است چشم خود را بر روی یک سایت در جزایر قناری به عنوان یک بازگشت به بالا محلکه کمی کاهش پروژه برچسب قیمت یک نماینده است. اما این سایت هنوز روشن انتخاب دوم برای ستاره شناسان و نیاز به برخی از تنظیمات به تسهیلات, او گفت:.

برای کیا عبادتى مخالفت خود را نه فقط در مورد Maunakea آن را در مورد راه نجوم و علم به طور کلی عمل به خصوص با توجه به این که میرسد تقریبا همیشه مقدس به کسی. یک رهبر کیا و تاکید کرد که راه حل بود نه صرفا برای TMT به حرکت به عنوان برخی از ستاره شناسان شروع به تماس برای, اما برای پیدا کردن یک محل که در آن مردم واقعا خوش آمدید.

که می تواند نیاز به یک راه جدید برای نزدیک شدن به چنین پروژه هایی چند بومیان هاوایی گفت. به ویژه دانشمندان به دنبال شروع یک پروژه جدید خواهد بود عاقلانه به ترکیب جوامع محلی در بحث قبل از هر گونه مخالفت آغاز می شود — قبل از این حتی یک پروژه در واقعیت است.

‘Imiloa نجوم مرکز که در عمل تحت نظارت دانشگاه هاوایی در هیلو و به دنبال بگویید مختلف داستان Maunakeaکار برای پرورش این مکالمات در Maunakea و جاهای دیگر. چنین دیالوگ باید شروع زودتر و بدون چنین زمان, انگیزه, Ka’iu کیمورا بومی هاوایی و ” Imiloa مدیر گفت: Space.com. “نه به خاطر وجود درگیری, اما به دلیل آن را فقط درست انجام,” او گفت:.

ستاره شناسی حوزه در Maunakea و TMT به طور خاص در حال دور گذشته که نقطه. ساخت و ساز مدرن اولین تلسکوپ در محل آغاز شد و در سال 1964 و در طول مداخله دهه مقدار زیادی از احساسات سخت ساخته شده است.

TMT نیست اولین Maunakea پروژه برای دیدار با مخالفان اما حامیان و کیا را به طور یکسان به من گفت که همه چیز به نظر می رسد متفاوت این زمان. “من فکر می کنم بسیاری از مردم می گویند ما ایستاده بود به اندازه کافی طولانی” گودیر-Kaopua گفت. “روایت شده است که رو به جلو قرار داده است, چرا نمی توانید هاوایی فقط به اشتراک گذاشتن? ما به اشتراک گذاری شده است برای مدت زمان طولانی نیست همیشه در ما رضایت.” او می خواهد برای دیدن بیشتر بومیان هاوایی درگیر در تصمیم گیری در مورد نشست.

یکی از مهم ترین تصمیم گیری در مورد قله ساخته شده بود در پاییز سال 2018 زمانی که یک دولت حکم دادگاه عالی اجازه داده این پروژه را ادامه دهد. چهار قضات با موافقت دولت زمین مدیره استدلال که نجوم در حال حاضر تغییر اجلاس آنقدر که یک رصدخانه واقعا نمی تواند تفاوت را. یکی عقیده داشتبا این استدلال که این به اصطلاح تخریب اصل مجموعه ای از یک سنت خطرناک.

برای کیا را که دیدن کوه به عنوان یکی از بستگان به عنوان بسیار به عنوان یک منبع “یکی بیشتر نمی تواند صدمه دیده” است و نه قابل قبول فلسفه است. بسیاری از بومیان هاوایی من صحبت می کرد با اشاره به تخریب اصل به صدای نگرانی های خود را در مورد چگونگی تصمیم گیری ساخته شده نه فقط در Maunakea اما در سراسر جهان است. برخی از اشاره تغییر آب و هوادیگران متمرکز بر استفاده از زمین, اما بسیاری از ابراز نگرانی در مورد چگونه انسان باید بهره برداری و در ادامه به بهره برداری از این سیاره است.

مرتبط: دانشمندان اروپایی در حال مسخره ماه ماموریت در هاوایی در حال حاضر

جزیره هاوایی با برفی اوج Maunakea سمت بالای تصویر. (اعتبار تصویر: ژاک Descloitres, طيف زمین واکنش سریع تیم در ناسا GSFC)

“آب مقدس چیز”

نسبت به پایان پروتکل مراسم رهبر توضیح داد که بعد از رقص بود و علاوه بر جدید به روزانه مراسم است. آن را ترسیم آب در سفر خود را در سراسر جزیره و چرخه آب آنها گفت: از اقیانوس به ابر به باران به آبشارها به حوضچه ها به رودخانه به مزارع کشت به مصب به اقیانوسبا مقدار زیادی از توقف در میان است.

این همان است که متصل به آب که کیا را ذکر دوباره و دوباره در نگرانی های خود را در مورد TMT. این یکی دیگر از طنز در بحث: میان دیگر اکتشافات TMT می تواند به ستاره شناسان در شناسایی سیارات با آب در اتمسفریک اولین گام به سمت پیدا کردن یک قابل سکونت در جهان است. اما کیا ” من در حال حاضر می دانم که از یک سیاره قابل سکونت با قیمتی که مایع در فضای آن و در نظر آنها این مسئولیت خود را برای حفاظت از آب و کوه است که مجریان آن به جزیره بزرگ.

(این در حالی بود تماشای این رقص که من زده شد که چگونه از نزدیک پروتکل به نظر می رسید به موازات کیا و نگرانی در مورد تلسکوپ; من ساختار این داستان به دنبال این پروتکل به عنوان یک علامت از قدردانی برای این مراسم رهبر کار را که اتصال.)

“آب مقدس است چیزی برای همه بشریت” Kealoha Pisciotta بومی هاوایی بود که یک تکنسین در دو تلسکوپ در Maunakea قبل از تصمیم او نمی تواند چشم پوشی راه رصدخانه درمان این اجلاس گفت: Space.com. “ما استفاده از آن را اولا به عنوان; برف و یخ و آب از Maunakea جمع آوری شده است برای مراسم.”

یکی از Pisciotta نگرانی در مورد نجوم در Maunakea شده است این رصدخانه’ درمان آب است. او گفت که در طول زمان کار در قله او را دیدم نشت مواد خطرناک از اسپری اشکال به جیوه و که او دیده است شواهد تنها یک موجود رصدخانه پرداختن به این مسائل.

این یکی از رایج ترین نگرانی های من در مورد TMT به عنوان آن می تواند آب آلوده در سراسر جزیره. TMT پاسخ این است که این نگرانی کاملا بی اساس است. هیچ مدرکی وجود ندارد که این رصدخانه می تواند بر آب TMT می گوید; نزدیکترین چاه حدود 12 مایل دور; رصدخانه نمی تکیه بر جیوه, بدترین مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کردن آینه تلسکوپ; این مرکز دارای یک سیستم حمل و نقل فاضلاب از علم عملیات و انسانی و پشتیبانی از کارکنان به طور یکسان از کوه.

اما هنوز کیا را می گویند آنها در مورد آب است. این اجلاس به خصوص حساس به جای در چشم بومیان هاوایی به دلیل آن که در آن آب اول را لمس زمین. “آن در ناب ترین شکل آن بدون تغییر توسط انسان بدون تغییر هر جنبه های دیگر” فلورس گفت: از باران و برف و مه در این اجلاس که باعث تداخل با آن به خصوص وخیم. “شما مختل, مزاحم بی حرمت کردن آب در آن کمترین اشکال و [بزرگان] به ما آب است که به شکل اساسی زندگی برای همه ما در این سیاره است.”

و در حالی که کیا ” من موافقم که هیدرولوژی مدل های هاوایی به تاریخ نشان می دهد که TMT نباید آلوده چیزی نیست که پاسخ رضایت بخش برای آنها. “من فکر می کنم بدون در نظر گرفتن که در این مدل مشخص نیست, هنوز هم وجود دارد امکان وجود دارد که می تواند نفوذ به دلیل آن را بسیار پیچیده” روزی Alegado بومی هاوایی و اقیانوس شناس در دانشگاه هاوایی در Manoa گفت: Space.com. “این مدل که ما قطعا ناقص است.”

برای استفانی Malin, یک زیست شناس در دانشگاه ایالتی کلرادو است که وضعیت تعجب آور نیست. پروژه های توسعه به طور معمول تکیه بر فن ارزیابی خطرات بالقوه او گفت: در حالی که گروه های بومی تمایل به ورزش یک اصل احتیاطی که تاخیر توسعه تا زمانی که یقین است که هیچ خطرات وجود دارد — که همیشه ممکن نیست.

“من لزوما فکر می کنم که این دو گروه در حال صحبت کردن در زبان انگلیسی حتی” Malin گفت: Space.com.

مرتبط: چگونه اکتشافات فضایی می تواند ما را به حفظ تمام حیات بر روی زمین

تظاهر و اجرای قانون افسر خوش آمد می گوید هر یک از دیگر در Maunakea جاده دسترسی در جولای 22, 2019. (اعتبار تصویر: دن Dennison/AP/Shutterstock)

چه می آید بعدی

در پایان این موقع ظهر مراسم جمع آوری کیا را تکمیل یک سری از رقص باز به همه بدون در نظر گرفتن دانش خود را از حولا. تنها شرط این مراسم رهبر توضیح داده شده بود که شرکت کنندگان در رقص با هدف توقف TMT از ساخته شده در Maunakea. و به این ترتیب کیا و نگه داشتن فضا در کوه و رقص سه بار در روز برای حفاظت از کوه می گوید که آنها جای خود را در جهان. بعد که پیشرفت به سمت قله در نظر گرفتن یک گام در یک زمان ، dodging چادر در اطراف رقص فضا.

روشن نیست چه TMT گام به جلو ممکن است. اگر TMT تصمیم می گیرد Maunakea سایت دیگر ارزش درد به عنوان کیا ” من امیدوارم که آنها را در برنامه های خود را به جزایر قناری. معلوم نیست چقدر دیگر آنها در حال حاضر به صبر کنید تا شروع به ساخت و ساز برنامه ریزی شده است که به 10 سال گذشته — به صورت جدی.

واضح تر مهلت همچنین بلندی بیش Maunakea: استاد قرارداد اجاره میان دولت و دانشگاه هاوایی که حاکم هر رصدخانه اجاره دادن منقضی خواهد شد در 2033. چه مذاکرات ممکن است شبیه هنوز مشخص نیست اما شانس هستند آنها نمی خواهد شبیه این روند که منجر به توافق اولیه دهه پیش. استاد و اجاره نگرانی تمام رصدخانه در قله اما به خصوص TMT که dreads رسیدن به نور برای اولین بار فقط در زمان برای دسترسی به سایت به سقوط از هم جدا و به طور کامل.

حتی بیشتر گوش خراش مخالفان TMT نیست فراخوانی برای تمام تلسکوپ برداشته شود. آنها, اما, می خواهید این رصدخانه به بهتر همسایگان بیشتر پاسخگو به نگرانی های محلی و بیشتر احترام از زمین که از آنها مطالعه ستاره.

هیچ کس فکر می کند که می خواهد سر راست است. برای ستاره شناسان وابسته به TMT پروژه مکالمات دهه گذشته در حال حاضر به چالش کشیده برداشت خود از ارزش خود را دارند. “ما هرگز فکر ما مردم بد و برخی از مردم فکر می کنم اصیل است که ما” Squires گفت.

کیا و با من صحبت کرد هرگز تعبیر احساسات خود را کاملا شبیه به آن. بسیاری از اصرار آنها در تلاش برای متوقف کردن علم: آنها در حال تلاش برای بهبود آن است.

“علم است که نمی توانمندسازی بشریت برای یک زمین بهتر است که شاید علم ما نیاز به انجام,” Pisciotta سابق تلسکوپ تکنسین که یک بار از خواب تحصیل در رشته کیهان شناسی و کسی که در توصیف خانواده به عنوان سنتی star مردم گفت. که شاید به ویژه نجوم او افزود: از آنجا که ستاره شناسان نمی توانند فرار از راه دور به عنوان یک ماشین زمان در سراسر جهان.

“همه چیز در نجوم است که به دنبال به عقب در زمان,” او گفت:. “آن را به پیدا کردن آن مدرن ربط. بله, آن بزرگوار, اما ما می توانیم آن را بیشتر شریف — با هم ،

ایمیل Meghan بارتلس در [email protected] یا او را دنبال کنید @meghanbartels. دنبال کنید با ما در توییتر @Spacedotcom و on Facebook.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im