همه گیر نیز تهدید زبان های در معرض خطر

در آوریل 4, Licho یکی از چهار گذشته سخنرانان بزرگ Andamanese زبان خانواده از بیماری سل درگذشت و بیماری های قلبی در پورت بلر در جنوب جزیره آندامان در خلیج بنگال. من با دریافت این اخبار با حس عمیقی از دست دادن. من تا به حال کار کرده با Licho برای دو دهه به سند Sare زبان است که با درگذشت او: او آخرین سخنران. پر جنب و جوش و بیان او تا به حال مخالف ساخت جاده را از طریق قلمرو Jarawa دیگر در معرض خطر قبیله زندگی در جزایر آندامان. “این Jarawa شود نابود خواهد شد درست مثل ما,” او می ترسید.

COVID-19 در حال حاضر رسیده از راه دور, Andaman سلیمان که در آن 12 نفر از جریان اصلی جامعه آزمایش مثبت به عنوان از آوریل 17. اگر چه 11 در حال گزارش رایگان از ویروس این امکان را از جامعه انتقال نشان می دهد که در آن مردم بومی در خطر بزرگ است. اگر چه تمام در حال حاضر گزارش رایگان از ویروس شانس است که آن را اندکی در الجزایر بالا هستند. آن مردم بومی در خطر هستند بنابراین این بسیار نادر زبان آنها صحبت می کنند. در خصوص بزرگ Andamanese زبان خانواده در حال حاضر صحبت تنها سه نفر—همه از آنها بیش از 50 سال و دچار انواع بیماری—است که در قریب الوقوع خطر انقراض است.

این مجمع الجزایر نیز به حدود 670 Onge و Jarawa; در سال 2003 من گروه بندی زبان خود را به یک “منزوی” به نام Ang. (ایزوله هیچ شناخته شده در ارتباط با هر زبان دیگر خانواده و ممکن است با تحقیقات بیشتر می شود طبقه بندی به عنوان یک خانواده است.) در عین حال یکی دیگر از قبیله شاید 50 نفر که زندگی در شمال نگهبان جزیره—که به طور خلاصه زمانی رسوایی در سال 2018 با قتل یک آمریکایی—احتمالا صحبت می کند یک Ang زبان.

جمعیت ژنتیک بر این باورند که که این جزایر آندامان فرود از یکی از موسس جمعیت انسان مدرن که مهاجرت از آفریقا و برخی از 60,000 سال پیش به جمعیت های جنوب آسیا و آسیای جنوب شرقی گینه نو و استرالیا است. برای ده ها هزار سال از آنها محافظت خود را از این بیماری و سایر مضرات است که خارجی ها می تواند تحمیل با کشتن هر کسی که فرود در سواحل خود را.

Licho آخرین سخنران از سر زبان است. سرانجام در روز 4 آوریل سال 2020 است. اعتبار: Anvita Abbi

حدود 8,000 بزرگ Andamanese مردم پر رونق در Andaman الجزایر با عملا هیچ ارتباطی با جهان خارج تا سال 1858 زمانی که مقامات انگلیسی به زور تاسیس یک تبعیدگاه در پورت بلر. استعمارگران با آنها به ارمغان آورد انواع عوامل بیماری زا را که قبلا جدا شده hunter-gatherers تا به حال هیچ ایمنی. توسط 1960 هنگامی که Licho متولد شد, سفلیس و سایر بیماری ها کاهش داده بود تعداد زیادی Andamanese به صرف 19 که صحبت ترکیبی از بو Khora, Sare و Jeru. سه بازمانده بزرگ Andamanese سخن بزرگان Jeru; جوانان ترجیح می دهند Hindi را از مسیر اصلی جمعیت هند.

ساختار بزرگ Andamanese زبان است که بر خلاف هر گونه دیگر زبان خانواده است و بر اساس یک anthropocentric مشاهده جهان است. بدن انسان اولیه مدل برای بیان مفاهیم فضایی جهت دسته بندی و روابط بین اشیاء و اعمال و حوادث. بدن تقسیم شده است هفت مناطق هر یک تعیین شده توسط انتزاعی نماد است که متصل به اسم, فعل, صفت و دیگر دستوری دسته بندی برای ایجاد معانی مختلف. بنابراین برای مثال پیشوند er– نشان دهنده های خارجی بخشی از بدن در حالی که e- نشان دهنده داخلی یک.

بنابراین er- هنگامی که متصل به کلمه bungoiبرای “زیبا” منجر به erbungoiمعنی زیبایی خارجی; در حالی که ebungoi به معنی زیبایی داخلی. این بدن نشانگر دید از طریق تمام دسته ها از Andamanese دستور زبان—یک ویژگی منحصر به فرد از زبان خانواده است. این سیستم به نظر می رسد برای بوجود آمده اند در یک دوران ماقبل تاریخ که انسان مفهوم جهان خود را از طریق بدن خود را و ممکن است نور در مراحل اولیه تکامل زبان.

بزرگ Andamanese هند ششم زبان خانواده در کنار هند و آریایی دراویدی, دیر تبتی-برمن, Austroasiatic و تای-کادای. با توجه به 2011 یونسکو گزارش خانه ملت به 197 زبان های در معرض خطر از کسانی 156 در حال صحبت با کمتر از 10000 نفر و 42 در حال انقراض—به این معنی که تنها سخن بزرگان آنها و فقط تا حدی و به ندرت. بسیاری از انتقادی زبان های در معرض خطر مرگ خواهد شد هنگامی که بزرگان انجام دهد.

از جمله از دست دادن تنوع زبان یکی از جدی ترین مسائل پیش روی بشر امروز است. پس واژگان و دستور زبان نشان دهنده فرهنگی و زیست محیطی دانش و جهان بینی مرگ یک زبان به معنی انقراض هزاران سال تجربه انباشته و ارزش ها. این منابع حیاتی خواهد بود در غیر این صورت در دسترس برای بقیه از نوع بشر که ما با آینده نامشخص آورده ناپایدار توسعه که COVID-19 است اما یک نشانه است.

جوامع بومی در سراسر جهان شده اند کاهش در تعداد به دلیل تماس با خارجی ها و ویروس می تواند سرعت بخشیدن به این روند است. فقدان اطلاعات در مورد بهداشت در زبان مادری خود و یک کمبود اساسی خدمات صحی در مناطق دور افتاده که در آن زندگی می کنند ارائه آنها به ویژه آسیب پذیر است. یک Yanomami نوجوان و 87 سال از Borari قبیله هر دو از حوضه آمازون در حال حاضر در اثر این ویروس تاکید تهدید آن برای بقای مردم بومی در سراسر جهان است. چندین قبایل آمازون در حال عقب نشینی عمیق تر به جنگل برای جلوگیری از همه گیر و رفاه کارگران مشاوره Jarawa نیز برای دور ماندن از غیر خودی. بسیاری از Andamanese زندگی و کار در پورت بلر اما می تواند پیدا اجتماعی فاصله خام برای مدت طولانی.

“آنها به من را درک نمی کنند. چه می توانم انجام دهم ؟ ” دیگری بزرگ Andamanese زن, Boa, تا به حال یک بار اظهار تاسف کرد صحبت از قبیله کودکان است. زمانی که بوا درگذشت در سال 2010 در سن 85 بود و او زبان بو. “اگر آنها صحبت نمی کنم من در حال حاضر چه خواهد شد آنها یک بار من دور ؟” او نگران است. “فراموش نکنید که زبان ما چنگ زدن نگه دارید از آن را! زبان ما اصلا تا به حال اجازه دهید آن را برو!” او درخواست شده است و حتی ضروری تر در این مقطع—زمانی که بشر به شدت نیاز حکمت از فرهنگ است که رونق برای ده ها هزار سال در منابع به عنوان محدود به کسانی که در این جزایر کوچک.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>