Daniel K. Inouye خورشیدی تلسکوپ: گرفتن نگاه نزدیک در خورشید ما

Daniel K. Inouye خورشیدی تلسکوپ (DKIST) نسبتا جدید رصدخانه ساخته شده در هاوایی جزیره مائوئی برای نظارت بر پدر و مادر ما ، با 13 فوت (4 متر) اولیه آینه DKIST بزرگترین و تواناترین خورشیدی تلسکوپ در جهان است.

بیش از آن برنامه ریزی شده عمر DKIST تلاش خواهد کرد برای پاسخ به برخی از بزرگترین سوالات در مورد خورشید مانند چرا جو بیرونی خورشید را یا تاج به مراتب داغتر از آن قابل مشاهده سطح و چه دقیق طبیعت و منشاء انفجار قدرتمند شناخته شده به عنوان تاجی mass ejections. اگر این انفجار به زمین برسد آنها می تواند تاثیر ماهواره و شبکه های قدرت باعث بالقوه فاجعه بار خاموشی.

در سال 2010 بنیاد ملی علوم اعطا $298 میلیون قرارداد به ارتباط دانشگاه ها برای پژوهش در نجوم به ساخت DKIST بالای 10,062 پا (3,067 متر) کوه Haleakalā در مائوئی, با توجه به بیانیه ای از ملی رصدخانه خورشیدی (سازمان خدمات ملی). در ابتدا این مرکز شناخته شده بود به عنوان فن آوری های پیشرفته خورشیدی تلسکوپ اما این تغییر نام برای دیر هاوایی سناتور Daniel K. Inouye در دسامبر 2013 با توجه به بیانیه ای از بنیاد ملی علوم.

به DKIST جنجال

رصدخانه مواجه مخالفت با ساخت و ساز خود را. Haleakalā که به معنی “خانه خورشید” در هاوایی یک سایت مقدس برای بومیان هاوایی. در سال 2015 و 2017, صدها نفر از فعالان برای جلوگیری از وسایل نقلیه از سفر به بالای قله شبیه به بیشتر های اخیر اعتراض بیش از سی متر تلسکوپ در نزدیکی جزایر Kea.

به عنوان یک نتیجه تلسکوپ را مقامات ملاقات دو بار در سال با یک کار گروهی از بومیان هاوایی و اوج باز می ماند به بومیان هاوایی که مایل به عمل به دین خود را در دامنه های آن است. سازمان خدمات ملی نمایندگان را نیز توسعه خورشید-محور میانه-مدرسه درسی که برجسته هاوایی سابقه طولانی در نجوم است.

در حالی که هوا این مجادلات به DKIST اصلی گنبد به پایان رسید در سال 2016 و آن آینه بزرگ وارد سال آینده با توجه به علم مجله. در دسامبر 2019 در تلسکوپ مشاهدات خود را آغاز کرد و در ژانویه سال 2020 اپراتورهای خود را منتشر, دیدنی, اولین تصاویر نمای نزدیک از خورشید نشان roiling همرفت سلول ها بر روی سطح.

نزدیک خورشیدی تلسکوپ اولین تصویر منتشر شده. (اعتبار تصویر: سازمان خدمات ملی/NSF/AURA)

DKIST قابلیت های

اگر چه آن را در حال حاضر جمع آوری اطلاعات DKIST نبود کاملا تکمیل نشده است. برای کسانی اولیه تصاویر تنها یک ابزار بود عملیاتی: قابل مشاهده پهنای باند تصویرساز است که طول می کشد بسیار تصاویر با وضوح بالا از سطح خورشید و پایین جو است. دوم ابزار قابل مشاهده است Spectro-Polarimeter که تجزیه نور خورشید به اجزای آن مانند یک منشور آمد آنلاین مدت کوتاهی پس از آن.

دیگر برنامه ریزی شده ابزار شامل برودتی نزدیک به مادون قرمز طیف-Polarimeter که مطالعه اتمسفر خورشید در طول موج مادون قرمز به پروب مغناطیسی-زمینه خطوط پراش محدود نزدیک به مادون قرمز, Spectro-Polarimeter که اندازه گیری اطلاعات مکانی در مورد خورشید و قابل مشاهده موزون فیلتر که ضبط خواهد شد بسیار-تصاویر با وضوح بالا از خورشید در حالی که شناسایی اتم ها و مولکول ها در حال حاضر.

“قدرت واقعی در Inouye تلسکوپ خورشیدی انعطاف پذیری آن است و آن upgradability” دیو Boboltz برنامه مدیر بنیاد ملی علوم نجوم بخش گفت: در یک کنفرانس خبری در ماه ژانویه سال 2020 است. “این مانند در اختیار داشتن یک چاقوی ارتش سوئیس برای مطالعه خورشید است.”

تسهیلات به معنای عمل حداقل برای 44 سال, تماشای خورشید از طریق چندین 11 ساله خورشیدی و چرخه است که در آن ستاره نوسان بین دوره های بالا و پایین فعالیت است. دانشمندان امیدوارند که در طول دهه DKIST خواهد شد کمک به ما در درک بیشتر در مورد آنچه آن را مانند به زندگی در کنار یک غول و نهاد قدرتمند مانند خورشید است.

منابع اضافی:

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de