کاهش ازن سوراخ تغییر آب و هوا باعث جوی “تقلا از جنگ”

بدنام قطب جنوب “ازن سوراخ” موجب نگرانی در سراسر جهان پس از کشف آن در سال 1980 و دلیل خوب — کاهش ازن اجازه می دهد تا اشعه ماوراء بنفش مضر برای رسیدن به سطح زمین یک تهدید عمده برای سلامت عمومی است.

اما ازن سوراخ تا به حال اثر دیگری در این سیاره: آن را ناشی از عمده تغییرات جوی در نیمکره جنوبی.

با کمتر ازن به دام انداختن انرژی خورشیدی تابش بالاتر در جو استراتوسفر شروع به سرد است. جریان جت منتقل شده به سمت قطب جنوب. گرم و مرطوب استوایی گسترش و خشک منطقه زیر استوایی منتقل جنوب به عنوان به خوبی. الگوهای آب و هوایی در برخی از بخش هایی از نیمکره جنوبی تغییر کرد.

با تشکر از پروتکل مونترال در یک توافق بین المللی برای فاز از ازن-تهی chlorofluorocarbons این سوراخ ازون در حال حاضر در بازیابی. این پیمان در نظر گرفته شده است به عنوان یکی از موفق ترین تعاونی های زیست محیطی تلاش در طول تاریخ است.

همانطور که معلوم است آن را به حال یک اثر قابل توجه در نیمکره جنوبی جو. پس از حدود سال 2000 بوده است وجود دارد یک مکث در تغییر جریان جت و دیگر تغییرات ناشی از کاهش ازن.

این یافته در یک مطالعه منتشر شده دیروز در طبیعت.

رهبری Antara بانرجی از NOAA سیستم زمین آزمایشگاه تحقیقاتی محققان تجزیه و تحلیل داده های تاریخی از نیمکره جنوبی و نشان داد که گذشته روند در تغییر جو تا به حال شده است در انتظار برای دو دهه بوده است. سپس آنها با استفاده از مدل های آب و هوا برای تست اینکه آیا مکث نتیجه دوره نقاهت لایه ازن و یا برخی عوامل دیگر مانند انتشار گازهای گلخانه ای و یا آب و هوای طبیعی چرخه.

این مطالعه نشان می دهد که تغییرات در لایه ازن اصلی راننده است.

در همان زمان, این مدل نشان می دهد که انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش ازن اثرات مشابه در نیمکره جنوبی جو. مکانیسم های دقیق کمی متفاوت اما با تغییر آب و هوا به نظر می رسد برای تشویق poleward تغییر جریان جت و گسترش استوایی است.

قبل از پروتکل مونترال در لگد به نظر می رسد که انتشار گازهای گلخانه ای شد کمی تقویت اثرات ازن سوراخ.

گازهای گلخانه ای نیز ممکن است بخشی از دلیل این روند تنها متوقف شده پس از سال 2000 به جای اینکه به طور کامل برچیده شود. اثرات انسانی ناشی از تغییر آب و هوا در حال حاضر تا حدودی در تقابل با اثرات دوره نقاهت ازن سوراخ.

“آنچه ما نشان داد که پس از سال 2000 اثر ازن بازیابی واقع شده است متعادل اثرات افزایش CO2به طوری که موقعیت [از جریان جت] باقی مانده است تقریبا ثابت” بانرجی گفت: E&E News. “و این اشاره شده است که قبلا در ادبیات به عنوان” یدک کش از جنگ بین این دو اثر است.”

این معلوم نیست چه خواهد شد در آینده اتفاق می افتد که لایه ازن در ادامه به بهبود می یابند و این سیاره همچنان گرم است.

وجود دارد برخی از نشانه داده که قابل تامل است متمایل به سمت کوچک واژگونی 20th-century روند. این نشان می دهد که ازن بازیابی در حال حاضر قوی تر نفوذ در نیمکره جنوبی جو از انتشار گازهای گلخانه ای گفت: آلکسی Karpechko یک دانشمند در اداره کل هواشناسی موسسه در نظر منتشر شده در تحقیقات جدید است.

“این بسیار مهم سهم به مدت طولانی بحث در مورد نقش نسبی از این دو عامل در گذشته و آینده روند گردش,” او نوشت.

اما این بدان معنا نیست که اثر خواهد آخرین برای همیشه لطفا برای. در واقع نوری اشاره کرد این احتمال وجود دارد که انتشار گازهای گلخانه ای می تواند تاثیر در چند دهه.

“ما انتظار داریم که در مورد midcentury … زمانی که اوزون سوراخ نزدیک است به طور کامل بهبود جریان جت شروع به حرکت می کند poleward دوباره فقط به خاطر CO2 است که در ادامه به افزایش,” او اضافه شده است.

این روند موضوع برای کشورهای در نیمکره جنوبی. دانشمندان بر این باورند که تغییر جو در حال حاضر تغییر برخی از الگوهای آب و هوایی و تغییرات آینده ممکن است اثر قابل توجهی.

در استرالیا و برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که poleward-تغییر جریان جت منجر به خشک زمستان در طول زمان است. از سوی دیگر برخی از بخش هایی از آمریکای جنوبی را تجربه کرده اند بیشتر در بارش به عنوان استوایی را گسترش نوری اشاره کرد.

پیش بینی آینده continuations و یا وارونه در آن روند می تواند کمک به جوامع انطباق کشاورزی استراتژی یا برنامه ریزی برای خشکسالی و دیگر بلایای طبیعی درآمده است.

گسترده تر مطالعه جدید می افزاید: به تعداد فزاینده ای از مطالعات تاکید بر اهمیت پروتکل مونترال.

ژانویه مطالعه در طبیعت تغییر آب و هوا اشاره کرد که این پیمان نه تنها ذخیره لایه ازن اما همچنین کمک به کاهش برخی از گرمایش جهانی (Climatewireآذر. 21). دسامبر مطالعه در تحقیقات محیط زیست نامه آمد به مشابه نتیجه گیری.

امروز بسیاری از کارشناسان نقطه به نقطه پروتکل مونترال به عنوان اثبات این که سریع بین المللی موفق عمل عمده مشکل زیست محیطی امکان پذیر است. با به اندازه کافی همکاری جهانی همان دست آورد می تواند در تغییر آب و هوا.

“من فقط می خواهم به تاکید است که پروتکل مونترال است که واقعا بین المللی موفقیت داستان” بانرجی گفت. “و این نشان می دهد آنچه که ما می توانید انجام دهید اگر کشورها با هم برای مقابله با تهدیدهای جهانی است.”

تجدید چاپ از Climatewire با اجازه از E&E News. E&E روزانه را فراهم می کند پوشش ضروری انرژی و محیط زیست, اخبار, در www.eenews.net.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.net

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>