بازاندیشی جزیره ایستر تاریخی ‘سقوط’

جزیره ایستر را عظیم مجسمه بزرگ loom—هر دو به معنای واقعی کلمه و ظاهرا در تخیل محبوب. عظیم سر و torsos نقطه چشم انداز مانند سنگ ایستاده گارد بیش جزیره را treeless گیاهی گستره.

مجسمه الهام گرفته اند گمانه زنی های گسترده و ترس و تعجب می کنم که برای قرن ها. اما این جزیره به نام Rapa Nui توسط خود مردم بومی نیز اسیر تخیل جهان به صورت کاملا متفاوت دلیل.

Rapa Nui است که اغلب دیده می شود به عنوان یک هشدار مثال از فروپاشی اجتماعی. در این داستان محبوب ساخته شده توسط جغرافی Jared Diamond پرفروشترین کتاب سقوط, مردم بومی این جزیره Rapanui پس از تخریب محیط زیست خود را که حدود 1600 خود را در جامعه کاهش یافت و به یک مارپیچ رو به پایین از جنگ, آدم خواری, و کاهش جمعیت. این فجایع فروپاشی روایت توضیح می دهد که منجر به تخریب اجتماعی و ساختارهای سیاسی که در طول precolonial بار هر چند مردم Rapa Nui زنده ماندن و باقی بماند در این جزیره به روز در حال حاضر.

در سال های اخیر محققان در حال کار در این جزیره را مورد سوال این آستین پذیرفته شده داستان. برای مثال انسان شناس تری شکار و باستان شناس کارل Lipo که باید مورد مطالعه جزیره, باستان شناسی و تاریخ فرهنگی برای سال های بسیاری را پیشنهاد جایگزین فرضیه که Rapanui نه تسلیم شدن به یک مارپیچ رو به پایین از خود تخریب اما به جای تمرین حالت ارتجاعی و همکاری و شاید حتی یک درجه از حفاظت از محیط زیست.

در حال حاضر شواهد جدید از شکار Lipo و همکاران خود را, منتشر شده در مجله باستان شناسی علمآشنایی اعتبار به ایده های خود را. این شواهد نشان می دهد که مردم این جزیره همچنان به رشد به عنوان نشان داده شده ادامه داد: ساخت و ساز از سنگ سیستم عامل به نام ahuکه در آن یاد مجسمه های ایستاده و حتی پس از 1600s.

“تحقیقات ما نشان می دهد که مجسمه پلت فرم ساخت و ساز و استفاده از به پایان نمی قبل به اروپا و ورود در 1722 می گوید:” رابرت DiNapoli یک دانشجوی دکترا در رشته مردم شناسی در دانشگاه اورگان که چراغ مطالعه.

پیدا کردن این رسم جدید روش های آماری و روش کار حفاری نشان می دهد که Rapanui نمی شد بی بضاعت زمانی که برای اولین بار اروپایی ها وارد شده است. بنابراین ممکن است که این مهاجران از اروپا که کمک به جزیره فروپاشی اجتماعی در سال به آمده است.

کار جدید مورد بحث است و نه همه متقاعد شده است. اما اگر DiNapoli و تیم او در حال درست محبوب داستان Rapa Nui کاهش به عنوان شرح داده شده توسط Diamond, باید به افکار و قهرمانان و خائنانی پیکربندی مجدد. به جای Rapanui شتاب خود را قبل از تخریب به ذکر است که مردم این جزیره شده اند ممکن است قربانیان اروپایی در اکتشاف و بهره برداری.

Rapa Nui یکی از دور افتاده ترین جزیره در جهان است. یک ذره کوچک در اقیانوس آرام شرقی آن نشسته بیش از 2000 مایل در غرب آمریکای جنوبی و حدود 1200 مایل از نزدیکترین جزیره همسایه ازبکستان جزیره است.

باستان شناسان مستند حداقل 360 ahu که اکثر خوشه در امتداد جزیره خط ساحلی. آنها متفاوت است در تنظیمات هر چند بسیاری از آنها به طور معمول در شکل مستطیل شکل و ساخته شده از سنگ های بازالتی منظمی با هم نصب. در علاوه بر این به استفاده از آنها به عنوان مجسمه سیستم عامل, ahu عمل به عنوان زیارتگاه و مکان دفن.

DiNapoli و همکارانش با استفاده از موجود رادیوکربن از تاریخ قبلی حفاری در 11 مختلف ahu سایت. آنها شاغل آنچه که به نام بیزی تجزیه و تحلیل است که اجازه می دهد دانشمندان به مدل احتمال حوادث خاص برای ساخت یک جدول زمانی دقیق تر از فعالیت های ساخت و ساز در هر سایت.

تحقیقات جدید نشان می دهد که ahu ساخت و ساز آغاز شد به زودی پس از اولین پلینزی مهاجران در این جزیره وارد شدند و در ادامه حتی پس از تماس در 1722. این گاهشمار استدلال در برابر فرضیه فروپاشی اجتماعی رخ می دهد در حدود 1600.

رکود نشینان, DiNapoli و همکارانش ادعا آغاز شد و تنها پس از اروپایی ها طلیعه در یک دوره مشخص توسط بیماری, قتل یورش برده و دیگر در تضاد است.

نه همه Rapa Nui متخصصان معتقدند با DiNapoli و همکارانش’ روش یا نتیجه گیری. Jo Anne Van Tilburg, یک باستان شناس در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس است که شک و تردید است که همه رادیوکربن خرما استفاده شده توسط تیم منعکس کننده به طور خاص ahu مربوط به وقایع ساختمان.

ون تیلبورگ همچنین استدلال می کند که الماس را از نابودی محیط زیست استدلال باقی می ماند و عملی فرضیه. “فروپاشی روایت به این نویسندگان توصیف آن انسان کاه آنها را تنظیم می کند که به دقت منعکس کننده واقعی فرضیه” او می گوید.

اگر اروپایی ها بودند به سرزنش برای کاهش Rapanui جامعه آن خواهد بود شبیه به آنچه اتفاق افتاده است به مردم بومی در جاهای دیگر.

در ون تیلبورگ معتقد است کار جدید گم شده است برخی از تفاوت های ظریف از الماس اصلی نظریه. الماس هرگز در توصیف سقوط به عنوان یک واقعه یک بار ون تیلبورگ توضیح می دهد اما نه به عنوان یک سری از وقایع است که در نهایت منجر به مخرب اجتماعی تغییرات که عجله اروپایی تماس بگیرید.

الماس فرضیه است که بر اساس ترکیبی از سنت شفاهی شواهد از جزیره جنگل زدایی و از کار قبلی محققان مانند نروژی اکسپلورر و مهارتهای مسلکی اقدام نموده Thor Heyerdahl. (Heyerdahl به دست اورد شهرت در سال 1947 برای قایقرانی بالسا قایق های Kon-Tikiبرای آزمون این نظریه که آمریکایی جنوبی ممکن است استعمار غرب آفریقا.)

اوایل 20 قرن تاریخ شفاهی کار در Rapa Nui استدلال که یک برادرکشی درگیری رخ داده بین جزایر. Heyerdahl بعد نکردم اعتقاد خود را که در این جنگ همراه با جنگل زدایی منجر به فروپاشی این جزیره سلسله مراتب اجتماعی و بسیاری از روایات مانند ساختمان سنگ سیستم عامل و مجسمه.

سرنوشت Rapa Nui شده است شور و حرارت مورد بحث در طول چند سال گذشته با توسعه نظریه های جدید و تکنیک های نوآورانه مانند بيزی. برای بسیاری از باستان شناسان قبل از تماس با فروپاشی نظریه رسیده است برای بازجویی.

صحبت از تحقیقات انجام شده توسط DiNapoli تیم, برای مثال, Seth Quintus یک انسان شناس در دانشگاه Hawai’i, Mānoa بود که نه درگیر در این مطالعه می گوید: “کار خود را می افزاید: به بدن در حال رشد از شواهد انباشته است که بیش از 10 سال گذشته که قبلی روایت از سقوط در جزیره ایستر درست نیست و باید به افکار.”

اگر اروپایی ها بودند به سرزنش برای کاهش Rapanui جامعه که توضیح است که شبیه به آنچه که اتفاق افتاده است به دیگر مردمان بومی در جای دیگر در سراسر جهان DiNapoli یادداشت ها. از این دیدگاه او می گوید این داستان محبوب نابودی محیط زیست است پنهان نشینان’ موفقیت.

“درجه که خود را میراث فرهنگی تصویب شد—و هنوز هم امروز از طریق زبان هنر و شیوه های فرهنگی—کاملا قابل توجه و چشمگیر” DiNapoli می گوید. “این درجه از انعطاف پذیری نادیده گرفته شده و با توجه به فروپاشی روایت و سزاوار شناخت.”

این کار برای اولین بار در ظاهر انسانهای تحت CC BY-ND 4.0 مجوز. خوانده شده اصلی در اینجا.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>