به خاطر سپردن Freeman Dyson

Freeman Dyson بود ناتوان از صحبت های کسل کننده حکم. برای بیش از 60 سال او یکی از ترین در جهان انجام, زندگی, ریاضی فیزیک و در دهه بعد او به دست آورده شهرت و اعتبار ادبی به عنوان یکی از معدود دانشمندان بزرگ نوشت که به وضوح به عنوان او فکر می کردم.

قبل از اینکه من برای اولین بار ملاقات او 16 سال پیش من تصور که او را یک فرمانده شکل با یک صدا برای مطابقت با. من رو شگفت زده کرد به لرزش دست در دست یک جسمی کوچک و باریک مرد به طور رسمی لباس پوشیدن و در یک راه است که می شده اند و شیک در 1950s. اگر چه او تا به حال زندگی در ایالات متحده برای بیش از پنج دهه است که یک شهروند آمریکایی پس از سال 1957 او صحبت کرد و با لهجه انگلیسی در یک شیوه ای بود که مستقیم و بی ادعا و با احتیاط دوستانه. خود را بی چون و چرا راه او به من گفت: “من تنها دو استعداد—انجام محاسبات و نوشتن مقالات.”

ما در صحبت های بعدی او جرأت دور و گسترده در سراسر علم و ادبیات و سیاست و تقریبا همیشه در نظر گرفتن counterorthodox خط بیان با فرح اعتماد به نفس در زبان نکردم با کلمات قصار (این امر تا حدی به همین دلیل او یک رویای مصاحبه شونده). اغلب به عنوان یک contrarian او ترجیح داده به فکر می کنم از خود را به عنوان یک شورشی. زمانی که من آن را به او که او نه می تواند جالب تر از راست مشترک شرح او در پرینستون محافل—او پاسخ داد: “بله, وجود دارد برخی از حقیقت در آن است.” پس از من نقل قول شده در اواخر نگار Malcolm Muggeridge خط که “فقط ماهی مرده با شنا در دریا” Dyson زحمت نوشت و آن را در یک نوت بوک خندان گسترده و غرغر “من آن را دوست دارم.”

در میان Dyson مورد علاقه تم بود جستجو برای الگوهای. او دوست داشت به قول معروف ماکسیم از ریاضی دان G. H. هاردی که ریاضیدانان را پایدار الگوهای از ایده های. برای Dyson علوم بود در مورد درک نظم در جهان—الگوهای انتزاعی است که زمینه ساز عملکرد جهان است. حتی زمانی که او با توجه به مباحث پیچیده او نمی تواند مقاومت در برابر سازماندهی آنها را به یک تعداد انگشت شماری از شسته و رفته در دسته بندی (خیلی شسته و رفته و برخی استدلال می کنند). مشهورترین او طبقه بندی شده منجر فیزیکدانان و ریاضیدانان به عنوان یا پرندگان و قورباغه. برای او انیشتین ازلی پرنده—flying high, بررسی گسترده مناظر به افق—در حالی که Dyson خود را به عنوان یک قورباغه رقص از یک مشکل دیگر است. او اجازه چند مورد استثنا به دسته ها اما او را واگذار که دوستش ریچارد فاینمن “قورباغه که می خواستم به یک پرنده.”

Dyson به دنیا آمد و در برکشایر انگلستان در سال 1923 به خوبی کردن به پدر و مادر خود را مادر یک فارغ التحصیل حقوق, پدر او یک آهنگساز شناخته شده (بعد از یک شوالیه). آن را به زودی روشن است که فریمن بود یک نابغه ریاضی. در بعد زندگی او به یاد می آورد در تلاش برای محاسبه مجموع یک سری نامتناهی از اعداد زمانی که او هنوز هم خوابیدن در یک تخت. Dyson بود که تنها 17 سال زمانی که او شروع به مطالعه در کالج ترینیتی کمبریج جایی که او آموخته بود و عمدتا در قرن 19 ریاضیات توسط چند طبقه بالا دست اندرکاران از جمله ابرام Besicovistch. آن Besicovistch, Dyson به من گفت که به رهبری او را به زمینه ریاضیات به عنوان هنر حل مسئله است. او پس از فارغ التحصیل در سال 1943 او در نیروی هوایی سلطنتی بمب افکن فرمان با استفاده از ریاضیات به کمک نظامی “برای کشتن به عنوان بسیاری از غیرنظامیان آلمانی به عنوان امکان پذیر است” را به عنوان او بعد ruefully آن را توصیف کرد.

پس از درگیری با داشتن درک است که او بیمار-مجهز به درخشش در formidably انتزاعی ریاضیات مدرن او روشن به فیزیک نظری باور او می تواند با استفاده از مهارت های ریاضی خود را به آدرس برخی از چالش های ساخت حس از یک نظریه الکترومغناطیسی تعاملات است که سازگار با هر دو مکانیک کوانتومی و انیشتین اساسی نظریه نسبیت. این یک حرکت عاقلانه است. در دانشگاه بیرمنگام آلمانی-متولد نظریه پرداز راديودارو شد Dyson مربی. Dyson به سرعت به یک ستاره تبدیل شد و هرگز مورد مطالعه برای دکتری یک مدرک تحصیلی است که او به عنوان ارزشمند تنها برای دانش آموزان به مقصد به اساتید دانشگاه.

در اواخر 1940s و 1950s زود او ساخته شده خود را عمیق ترین سهم فیزیک: او نشان داده است که سه نسخه از نظریه کوانتومی الکترومغناطیس تعاملات بودند معادل که تئوری می تواند مورد استفاده برای ایجاد پیش بینی های خودسرانه دقت بالا. از چهار پیشرو پیشگامان این موضوع تنها Dyson نیست برنده جایزه نوبل منجر به بسیاری از همسالان خود به توجه او را به عنوان انجام شده زندگی نظریه پرداز نمی شود با توجه به این که افتخار است. او انکار کرد که او نا امید شده اند به گذشت بیش: “من آن را سزاوار نیست” او اغلب به من گفت.

Dyson حال تبدیل شدن به “یک شات بزرگ با انتقام” را به عنوان او گفت: پدر و مادر خود را. او به زودی شلوغ در مرزهای فیزیک نظری با آن کوانتومی خانواده سلطنتی از جمله نیلز بور ورنر هایزنبرگ حداکثر متولد و پل دیراک. این گفتگو بعد مبله او را با غنی فروشگاه از حکایات که او را قادر به انجام تبدیل شده اهدا و المپیک-نام کلاس-dropper.

در آن زمان او 29 سال سن او انتخاب شده بود به عنوان همکار از انجمن سلطنتی و منصوب شده بود به دانشکده Institute for Advanced Study, استخدام مدیر آن رابرت اوپنهایمر. “من هیجان زده بود برای دریافت یک شغل در موسسه” Dyson به من گفت: “تا حدودی چون من لازم نیست برای انجام هر گونه آموزش.” اینشتین شد و سپس یک استاد بازنشسته اما Dyson نمی سعی کنید به او را ملاقات کند و هرگز پشیمان داشتن انجام می شود. “او اجتناب شود و ما اجتناب او” او به من گفت. اوپنهایمر بود “خوب است اما undistinguished فیزیکدان” در Dyson را مشاهده بود اما “نقطه کور برای ریاضیات” و مغرور اهانت به هر فیزیک او به عنوان اساسی است. به علاوه, Dyson, فکر, اوپنهایمر بود عمیقا unlikable: “شما هرگز نمی دانستند که در آن شما با او بودند.” اوپنهایمر از ناامیدی خود را هنگامی که Dyson توجه خود را تبدیل به دور از فیزیک ذرات نسبت به موضوعات دیگر کمتر مد روز در میان همسالان خود.

Dyson بارها و بارها نشان داد استعداد شگرف تخیلی برای حل مشکل و در طیف گسترده ای از زمینه ادامه دارد در حالی که برای انجام ریاضیات “به عنوان یک تفریح و سرگرمی” را به عنوان او آن قرار داده است. در میان کمک های خود را به علم یکی از مورد علاقه اش بود نظری ایده وجود دارد که ممکن است سیستم های خورشیدی است که در آن یک ستاره است که احاطه شده توسط یک غول ساختار یک “Dyson حوزه”—که قطاری از حد از آن قدرت خروجی. با استفاده از چنین ساختار یک تمدن پیشرفته ممکن است طولانی وجود آن در جهان و به سمت مرگ گرما.

خود نوآوری بود بیمه خود را خیره کننده ریاضی مهارت بسیار زیاد و مهارت های فنی. در میان قابل توجه ترین مشارکتهای ریاضی کار خود را در تصادفی ماتریس (آرایه ای از مقادیر که حداقل برخی از عناصر تصادفی). این نوآوری ها موفق شده اند در یک طیف گسترده ای از موضوعات از فیزیک هسته ای علوم اعصاب. Dyson تخیل جرأت فراتر از فیزیک. در بخش دوم کار خود را به او به ارمغان آورد یک غیر متعارف دیدگاه به علوم زندگی. این اغلب فرود آمد و او را در مشکل با کارشناسان برجسته به ویژه هنگامی که او بارها و بارها اخراج مدل های کامپیوتری از آب و هوای زمین و اجماع رو به رشد است که تغییر آب و هوا یک بحران برای بشریت است.

حدود سال 1970 قبل از او با 50 سال Dyson تغییر تمرکز خود را از تحقیقات به نوشتن (“من فقط نمی تواند نگه دارید تا با بچه ها در امتداد راهرو” او به من گفت: متوسط). در یک سبک است که هر دو ابریشمی و عضلانی او نوشت: ده ها تن از مقالات و بسیاری از آنها برای New York Review of Books, که در آن قطعات خود را اغلب با تمرکز کمتر بر کتاب او در بحث از تجارب خود و دیدگاه خود به موضوع است.

او تا به حال هیچ علاقه ای به نوشتن قطعی متون بود اما بیشتر در خانه به عنوان نویسنده از خاطرات—اول زیبا و سرگرم کننده نگران کننده جهانمنتشر شده در سال 1979 و بعد از آن به همان اندازه قانع کننده ساز از الگوهاییک زندگینامه خودنوشت گفت: از طریق انتخاب نامه او نوشته شده به اعضای خانواده (عمدتا پدر و مادر خود را) تقریبا بیش از چهار دهه از سال 1941 تا 1978. منتشر شده در سال 2018 آن مشتاق دریافت به او لذت زیادی. آن را یک شاهکار ادبی به نظر من شاید اولین نوشته شده توسط نویسنده در 90s.

من آخرین صحبت با Dyson در ماه اوت سال 2019. او نشسته بود در دفتر خود بود که تقریبا لخت; تقریبا همه کتاب ها و مقالات گرفته شده بود را برای فهرست نویسی. من احساس می کنم مانند لودویگ ویتگنشتاین, او گفت: اشاره به Dyson را بی دست و پا بازدید در اواخر 1940s به فیلسوف بزرگ مطالعه که در آن قفسه بودند “به عنوان خالی به عنوان ایده های خود را.” چند روز قبل از Dyson به من گفته بود بیش از ناهار برای اولین بار است که از او “متنفر” رابرت اوپنهایمر. من شوکه شده بود برای شنیدن خوشخو Dyson اعتراف به تحمل یک قرار اچ چنین شدید دوست ندارم به خصوص که او غالبا حتی آشنایان به عنوان “دوستان”. به او تایید کرد که “نفرت” بود و در واقع این کلمه درست قبل از او کاهش یافته است آخرین zinger من به گوش او تحویل: “من صرف زندگی من دوستی دشمنان من است.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>