ازن سوراخ سه بار اندازه گرینلند باز می شود بیش از قطب شمال

دانشمندان تشخیص داده اند چه ممکن است بزرگترین سوراخ در لایه ازن تا کنون ثبت بیش از قطب شمال است.

ازن سوراخ را پوشش می دهد یک منطقه تقریبا سه برابر اندازه گرینلنددانشمندان آژانس فضایی اروپا (ESA) در بیانیه ای گفتو می تواند در معرض زندگی مردم در دور های جغرافیایی شمالی به سطوح بالایی از اشعه ماوراء بنفش اگر آن رشد می کند بسیار بزرگتر است. خوشبختانه سوراخ به نظر می رسد به احتمال زیاد به نزدیک خود را در آن در چند هفته آینده این محققان ESA گفت.

سوراخ در لایه ازن — که یک ورق از گاز در جو زمین است که جذب بسیاری از مضر نور ماوراء بنفش ساطع شده توسط خورشید در هر سال بیش از قطب جنوب به دلیل تغییرات فصلی در پوشش ابر. ازن سوراخ بیش از قطب شمال حال نادر. آخرین بار قطب شمال سوراخ ازون افتتاح شد در سال 2011 و آن را به طور قابل توجهی کوچکتر از سوراخ دیده می شود در حال حاضر محققان گفتند.

“از نقطه نظر من این اولین بار است که شما می توانید صحبت در مورد یک سوراخ ازون در قطب شمال” مارتین Dameris یک جوی دانشمند در آلمانی هوافضا مرکز گفت: طبیعت.

مرتبط: ممنوع ازن-تهی شیمیایی استفاده می شد به طور غیر قانونی در چین

سوراخ ازون قطب جنوب باز می شود هر سال با توجه به ترکیبی از دماهای بسیار سرد و آلودگی انسان ساخته شده. هنگامی که درجه حرارت شاقول در شروع قطب جنوب در زمستان بالا-ارتفاع ابرها فرم در قطب جنوب. صنعتی آلاینده های شیمیایی از جمله کلر و برمماشه, واکنش ها در این ابرها که خوردن دور در اطراف گاز ازن.

قطب شمال که بیشتر متغیر درجه حرارت نیست و معمولا همان ازن-تهی شرایط محققان گفتند. اما در این سال, قدرتمند, باد هوای سرد به دام افتاده در یک “گرداب قطبی” در بالای قطب شمال. که منجر به سردتر درجه حرارت و بالا تر-ارتفاع ابرها از حد نرمال است. از این رو قطب شمال ازن-تخلیه آغاز شد.

خوشبختانه با خورشید به آرامی گرفتن بالاتر بیش قطب شمال اتمسفر درجه حرارت در حال حاضر شروع به افزایش, که بدان معنی است که این شرایط باعث سوراخ ازون به زودی باید تغییر محققان گفتند. اگر سوراخ همچنان به گسترش جنوب ساکنان قطب شمال — مانند کسانی که زندگی در جنوب گرینلند — ممکن است نیاز به استفاده از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب های ماوراء بنفش.

بسیار بزرگتر قطب جنوب ازن سوراخ باقی خواهد ماند فصلی ویژگی به عنوان آن را برای تقریبا چهار دهه هر چند که سوراخ را آغاز کرده است کاهش در اندازه. یک 2018 ارزیابی جهانی سازمان هواشناسی کشور یافت می شود که جنوب ازن سوراخ شده است و کاهش حدود 1 درصد به 3 درصد در هر دهه از سال 2000 با 2019 سوراخ اندازه گیری کوچکتر از آن است که همیشه پس از سال 1982. کاهش جنوبی ازن سوراخ شده است تا حد زیادی به لطف جهانی ممنوعیت ازن-تخلیه مواد شیمیایی آغاز و در سال 1987 هر چند برخی از کلید سازمان ملل هنوز هم به نظر نمی رسد که شرکت. با توجه به یک سال 2018 بررسیکارخانه ها در چین هنوز هم به نظر می رسد پمپاژ مقادیر زیادی از ازن-تخلیه مواد شیمیایی به اتمسفر است.

در اصل منتشر شده در Live علم.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de