عجیب و غریب sexaquark ذرات می تواند جاودانه اگر آنها در همه وجود دارد

پس از چند دهه مجبور باشید در ریاضی پشت چسب برگزاری قسمتهای داخلی از همه مهم با هم فیزیکدانان در بر داشت عجیب و غریب ذرات فرضی است که هرگز به نظر می رسد در هر آزمایش. به نام sexaquark های عجیب و غریب ساخته شده است تا از بد بو ترتیب شش کوارک از طعم های مختلف.

علاوه بر اینکه سرد صدایی شخصیت sexaquark در نهایت می تواند توضیح دهد که همیشه دیوانه کننده رمز و راز ماده تاریک. و فیزیکدانان پیدا کرده اند که اگر sexaquark خاص توده ذرات می تواند برای همیشه زندگی می کنند.

مرتبط با: 11 پرسش های بی پاسخ در مورد ماده تاریک

کوارک از طبیعت

تقریبا همه چیز شما می دانید و عشق است ساخته شده از ذرات کوچک شناخته شده به عنوان کوارک. وجود دارد که شش نفر از آنها را با توجه به نام های مختلف برای درس خوان دلایل از بالا, پایین, بالا, پایین, عجیب و جذابیت. بالا و پایین گونه ها سبک ترین دسته که باعث می شود آنها را تا حد زیادی شایع ترین. (در فیزیک ذرات سنگین تر شما هستند بیشتر احتمال دارد شما را به فروپاشی به کوچکتر stabler چیز است.)

این پروتون ها و نوترون ها در داخل بدن شما در حال تمام متشکل از تریو از کوارک; دو یو پی اس و یک کردن یک پروتون و دو فراز و تا یک نوترون. در واقع با توجه به ماهیت پیچیده نیروی قویکوارک واقعا لذت بردن از حلق آویز کردن در گروه های سه و نیز تا کنون stablest و رایج ترین پیکربندی.

گاهی اوقات ما در ذرات colliders ما ایجاد ذرات هر یک متشکل از یک جفت کوارک; این conglomerations ناپایدار هستند و به سرعت پوسیدگی به چیز دیگری. گاهی اوقات هنگامی که ما سعی می کنیم با ما می توانید از چسب پنج کوارکها با هم و آنها را به بازی به خوبی با یکدیگر — به طور خلاصه — قبل از آنها بیش از حد پوسیدگی به چیز دیگری.

و تا به امروز کسانی که همه ترکیبی از کوارک است که ما قادر به تولید است.

ممکن است چیزی غریبه.

مرتبط با: عجیب و غریب کوارک و muons, oh my! طبیعت ریزترین ذرات جدا

جعل از عناصر

پس از چند دهه از poking در اطراف ریاضی گوشه و قوی هسته ای و نیروی فیزیکدانان در بر داشت یک ترکیب عجیب است که هنوز به نظر می رسد در آزمایش های ما: یک آرایش شش کوارک متشکل از دو یو پی اس, دو فراز و دو stranges: این sexaquark.

نظریه همین حالا پیش بینی جرم برای sexaquark; این مقدار خواهد بستگی دارد دقیق تنظیم و تعامل فرد کوارک در داخل آن ذرات پس از آن تا به فیزیکدانان تجربی به suss آن را. و به عنوان برای sexaquark ثبات? محاسبات نشان می دهد که اگر جرم آن کمتر از یک آستانه خاص آن خواهد بود کاملا پایدار برای همیشه معنی آن را نمی خواهد همیشه در حال فروپاشی است. و اگر جرم است که کمی بزرگتر از آن است اما هنوز هم زیر یک آستانه خاص و سپس ذرات خواهد پوسیدگی اما بیش از این بازه های زمانی طولانی است که آن را نیز ممکن است برای همیشه پایدار.

بنابراین اگر آن را پایدار چرا ما تا کنون آن را دیده ؟

جالب این محدوده پایدار توده ها برای sexaquark پایین تر از آستانه چه بسیاری از particle collider آزمایش می توانید ایجاد کنید; این ابزار طراحی شده بودند به مطالعه بسیار نادر بسیار سنگین تر بسیار بیشتر زودگذر ذرات. به عبارت دیگر sexaquark ممکن است پنهان در دشت چشم داشتن به سادگی پرواز تحت رادار این همه سال.

اما ذرات colliders نیست تنها جایی را sexaquarks. اولین لحظات انفجار بزرگ بودند اتشی سر چشمه از انرژی هسته ای با درجه حرارت و فشار بالا به اندازه کافی برای ایجاد هلیوم و هیدروژن از خام سوپ کوارک. و جعل ممکن است همچنین آب گرفتگی ما هستی با sexaquarks همراه با همه بیشتر آشنا subatomic شخصیت.

محاسبات اولیه نشان می دهد که اگر sexaquark یک چیز واقعی است در سمت راست طیف وسیعی از توده های مردم می تواند تولید شده اند در مسخره فراوانی در جهان اولیه. و این می توانست جان سالم به در برد که جوانی دوزخ. در واقع sexaquarks ممکن است هنوز وجود داشته باشد, نه واقعا تعامل با چیزی که واقعا پوسیدگی به هر چیز دیگری — تنها موجود ایجاد اضافی گرانشی می کشد هر جا که آنها را جمع آوری با توجه به جرم خود.

نامرئی ذرات که جاری شدن سیل در جهان است که تعامل و تنها از طریق گرانش ؟ یکنوع بازی شبیه لوتو. که ماده تاریک.

یک نور در تاریکی

به منظور sexaquark به را تشکیل می دهند و ماده تاریک آن به واقع وجود داشته باشد. که در حال حاضر موضوع بحث چرا که جسم هرگز خال در یک برخورد دهنده ذرات آزمایش. اما ما دیدم این sexaquark نسبتا نور جرم ممکن است به معنی آن است که قادر به لغزش به دور بماند به سادگی از آنجا که ما شده اند به دنبال آن است.

اما این شروع به تغییر. این BaBar آشکارساز در SLAC National Accelerator Laboratory در کالیفرنیا است که واقعا خوب در تولید بسیاری از ترکیبات از کوارک ها از جمله برخی از آنهایی که سنگین است که پوسیدگی به stabler و معقول تر ترتیبات. بابر نیز باید تولید محصول سپر از sexaquarks اگر آنها وجود داشته باشد.

یک مقاله منتشر شده Jan. 2 به arXiv پایگاه داده گزارش شده آخرین نتیجه: هیچ نشانه ای از sexaquark. اما پیدا کردن کار خاصی برای سطح اعتماد به نفس فقط در 90%. که بدان معنی است که اگر گسترده تر و کمتر پایدار ترکیبی از کوارک فراموش پوسیدگی به ثبات sexaquarks آنها بسیار به ندرت در یک رای دادن تنها 1 فروپاشی در هر 10 میلیون نفر است.

آیا این حکومت sexquark به عنوان یک ماده تاریک نامزد کنید ؟ نه کاملا. این می تواند باشد که شرایط جهان اولیه مجاز به اندازه کافی sexaquarks ساخته می شود که آنها می تواند به صورت مقدار ماده تاریک است که برآورد ما این است که در جهان است. اما جدید نتیجه آن را به چالش کشیدن برای استفاده از sexaquark به توضیح ماده تاریک.

خوب سعی sexaquark اما بدون سیگار — حداقل هنوز رتبهدهی نشده است.

Paul M. ساتر است یک اخترفیزیکدان در SUNY استونی بروک و Flatiron موسسه میزبان بخواهید یک فضانورد و فضای رادیوو نویسنده جای خود را در جهان.

در اصل منتشر شده در Live علم.

ترجمه مقاله ISI

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de