مدل جدید پیش بینی ناگهانی و سرکش امواج

هنگامی که امواج غول —گاهی به 30 متر ارتفاع چند بار ارتفاع اطراف قله—به طور ناگهانی عقب تا از اقیانوس آنها مطرح شدید و حتی تهدید به بزرگترین هنر و صنعت است. بر خلاف سونامی که ممکن است به دنبال بزرگ زیراب زلزله این به اصطلاح سرکش امواج هیچ شناخته شده قطعی مبدا. و نه می توان آنها را پیش بینی کرد. درک چگونه آنها را به شکل کلید است برای پیش بینی که در آن و زمانی که آنها ممکن است بوجود می آیند.

یک گروه از ریاضیدانان—اریک Vanden-Eijnden از دانشگاه نیویورک جیووانی Dematteis و میگوئل Onorato هر دو در دانشگاه تورین در ایتالیا و توبیاس Grafke از دانشگاه وارویک در انگلستان—در حال حاضر نشان داد یک راه جدید برای پیش بینی امواج سرکش در آزمایش با استفاده از یک مخزن آب. رویکرد خود را ناشی از تئوری ریاضی را از انحراف که quantifies چگونه اتفاقات نادری رخ می دهد. آنها تحت درمان سرکش امواج به عنوان یک نهاد آماری به نام instanton یک شکل موج که آن نیز ناشی از محاسبات در فیزیک ذرات تئوری اطلاعات و مدیریت ریسک.

دانشمندان honed مدل شرح داده شده در ماه دسامبر گذشته در Physical Review Xبا تقلید از دریا خشن شرایط در عرض 270 متری آب تانک در نروژ است. مخزن ماشین آلات تولید امواج با ویژگی های خاص این محققان می تواند را انتخاب کنید; با توفنده متناسب با شکل موج را به یکی دیگر از آنها شناسایی سانتی متر-مقیاس پیش سازهای است که منجر به امواج تا پنج برابر ارتفاع آنهایی که اطراف آن.

این نظریه از انحراف همچنین پیشنهاد کرد که هر ترکیبی از امواج است که منجر به یک ارتفاع قابل توجهی تغییر خواهد کرد ایجاد یک موج بزرگ با متمایز یک شکل بدون در نظر گرفتن شرایط اولیه—ریاضی موج گیری باید به احتمال زیاد مسیر است که منجر به یک رویداد نادر است. و مخزن اندازه گیری ثابت کرد که درست است. “همه سرکش امواج به طور یکسان” Vanden-Eijnden می گوید: “اما هر عادی موج عادی در راه خود را.”

این تیم مدل “به نظر می رسد برای آشتی دادن دو نظریه اصلی استفاده می شود تا کنون به توضیح زیادی و سرکش موج گیری می گوید:” Alvise Benetazzo یک محقق در ایتالیا موسسه علوم دریایی بود که درگیر در مطالعه است. یک تئوری نشان می دهد آنها از امواج کوچکتر به سادگی ترکیب و ستون و از سوی دیگر پیشنهاد می کند که تغییرات در شکل موج تقویت تفاوت ارتفاع نمایی. نه از مدل کاملا تراز وسط قرار دارد با مشاهدات زودتر یا آزمایش است.

اما محاسبات حساب برای هر دو اثر که کمک در مقادیر مختلف بر اساس شرایط آب و آنها را می توان مورد استفاده برای برآورد احتمال و ارتفاع سرکش موج ناشی از هر مجموعه ای از اقیانوس شرایط. این تیم خوشبین است که اگر اقتباس به دنیای واقعی اقیانوس ها با وزش باد و جریان و حرکت در هر جهت این مدل می توان یکپارچه به یک سیستم پیش بینی در کشتی های برج ها و سیستم عامل.

“بسیاری از آزمایش ها هنوز هم باید انجام شود به خصوص در زمینه” Benetazzo می گوید. “که واقعی زمین بازی که در آن ما می خواهیم به توضیح rogue موج سازند.”

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de