فرد Haise: ناسا فضانورد و آپولو 13 crewmember

فرد Haise سابق نیروی هوایی ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی خلبان و فضانورد ناسا معروف ترین برای نقش خود به عنوان قمری خلبان برای تقریبا فاجعه بار آپولو 13 ماموریت. آپولو 13 قرار بود ناسا سوم ماه فرود ماموریت اما یک انفجار در فرماندهی ماژول مجبور فضانوردان به رها کردن رویاهای خود را از بازدید این ماه و به جای تمرکز بر روی ساخت آن به زمین زنده است.

Haise یک خلبان جنگنده انتخاب شد ناسا فضانورد برنامه در سال 1966 و به عنوان پشتیبان قمری خلبان برای آپولو 8 و آپولو 11 ماموریت. آپولو 13 فقط او بود سفر به فضا.

پس از آپولو Haise نقش کلیدی در ناسا, شاتل فضایی برنامه قبل از استعفا از این سازمان در سال 1979. او سپس به معاون رئیس جمهور از برنامه های فضایی در گرومن هوافضا پارسیان — شرکت ساخته شده است که قمری برای ماموریت آپولو. در حال حاضر بازنشسته Haise در تگزاس زندگی می کند و یک مدافع پرشور برای آموزش علوم.

مرتبط با: آپولو 13 در زمان واقعی وب سایت ارائه می دهد بینش جدید به ماموریت 50 سال بعد

یک روزنامه نگار با استعداد پنهان

Haise متولد شد و در بیلاکسی on Nov. 14, سال 1933. به عنوان یک نوجوان Haise می خواستم برای تبدیل شدن به یک روزنامه نگار و تا به حال هیچ افکار تبدیل شدن به یک خلبان. در دبیرستان او نوشت: داستان ورزشی برای زادگاه خود روزنامه و سپس به Perkinston تاریخ و کالج در می سی سی پی به مطالعه روزنامه نگاری و با توجه به یک زندگینامه کوتاه منتشر شده در ساراسوتا هرالد تریبون در سال 1970.

یک عکس از فرد Haise در سال 1966. قبل از تبدیل شدن به یک فضانورد Haise با استعداد بود خلبان جنگنده و تحقیقات ناسا خلبان. (اعتبار تصویر: ناسا/رسیدند)

زمانی که Haise تبدیل به 18 کشور در جنگ با کره و Haise فکر کردم او ممکن است به زودی پیش نویس به ارتش. او تصمیم گرفت به ضرب و شتم پیش نویس و پیوستن به نیروی دریایی و هوایی در دانشکده افسری برنامه به دلیل “که تنها برنامه من می توانم یک کمیسیون دریافت و تبدیل شدن به یک افسر گفت:” ساراسوتا هرالد تریبون. آن را تا پایان خود را قبل از پرواز آموزشی که Haise متوجه شدم او رفتن به یاد بگیرند که چگونه به پرواز هواپیما. “من هرگز قبل از پرواز در زندگی من … من هیچ تمایل پرواز قبل از آن زمان” او گفت:.

مرتبط: چگونه برای تبدیل شدن به یک فضانورد

Haise نشده اند ممکن است علاقه مند به پرواز در ابتدا, اما او به زودی متوجه شد او استعداد طبیعی به عنوان یک خلبان و او به عنوان یک دریایی سپاه هوانورد برای دو و نیم سال است. او سپس در زمان نظامی خود را در کمیسیون و رفت به دانشگاه اوکلاهما که در آن او خود را به دست آورده کارشناسی در رشته مهندسی هوانوردی در سال 1959.

درست بعد از فارغ التحصیلی Haise پذیرش یک کار به عنوان یک پژوهش آزمایشی در nasa’s Glenn Research Center در اوهایو تا 1963 بود و به نام یک فارغ التحصیل برجسته از تحقیقات هوا و فضا خلبان مدرسه. او به طور همزمان در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده بین سالهای 1961 و 1962 به عنوان یک خلبان تست. او سپس به یک غیر نظامی تحقیقات خلبان در ناسا پرواز مرکز تحقیقات در پایگاه نیروی هوایی ادواردز در کالیفرنیا, با توجه به رسمی ناسا بیوگرافی.

در سال 1966 ناسا انتخاب شده Haise و 18 مردان دیگر از جمله همکار آپولو فضانوردان جک Swigert و کن Mattingly به عنوان آژانس پنجم کلاس از فضانوردان برای crewed برنامه های فضایی. این گروه به شوخی لقب خود را “اصلی 19” به عنوان یک ادای احترام به “اصل هفت” فضانوردان انتخاب شده چند سال قبل برای ناسا پروژه جیوه. حدود نیمی از “اصل 19” گروه رفت به ماه با نیم دیگر خدمت در بعد برنامه های فضایی با شاتل فضایی و ایستگاه فضایی Skylab.

ناسا عکس پرتره از فرد Haise آپولو 13 crewmember و یکی از اولین شاتل فضایی خلبانان. (اعتبار تصویر: ناسا)

آپولو 13

اگر چه Haise بود یک تازه کار هنگامی که او در آپولو 13 ماموریت او در حال حاضر به عنوان پشتیبان قمری خلبان برای دو ماموریت آپولو 8 و آپولو 11. این او را یکی از با تجربه ترین دست با این فضاپیما که مردان به ماه.

مرتبط با: آپولو 13: گیج کننده گاهشمار ناسا ‘موفق به شکست’ moonshot

Haise همراه با فرمانده Jim Lovell قرار بود برای راه رفتن روی ماه طول آپولو 13. که همه تغییر در 13 آوریل سال 1970 زمانی که یک مخزن اکسیژن منفجر شد و به شدت آسیب دیده و فرمان ماژول ادیسه. با کنترل ماموریت را به کمک فضانوردان طراحی شده پایین فرمان ماژول برای حفظ مورد نیاز فرود منابع و درهم به تنگ قمری, برج دلو برای بدبختی سوار بازگشت به زمین است.

آن را لمس و رفتن وضعیت برای چند روز به عنوان فضانوردان با تلاش سرد و فلج فضاپیما اما آنها وارد خانه زنده در آوریل 17. Haise پایین آمد با یک کلیه عفونت رنج می برد اما در بلند مدت اثرات بد از این مصیبت.

ماموریت لقب موفق شکست باعث یک فیلم محبوب به نام “آپولو 13” که بر اساس Lovell بیوگرافی “گمشده ماه: خطر ناک سفر آپولو 13” (Houghton Mifflin, 1994). در سال 1999 مصاحبه با ناسا Haise گفت: او فکر چشمگیر طبیعت آپولو 13 ماموریت بود و احتمالا به همین دلیل هالیوود ساخته شده یک فیلم در مورد آن به جای موفق تر از ماه ماموریت.

مرتبط: این خیره کننده 4K video دوباره ایجاد آپولو 13 خطر ناک سفر در اطراف ماه

“آن را بسیار روشن شما می دانید چه اتفاقی می افتد اگر شما فراموش کرده اند … حق مردم, حق, مهارت ترکیب هستند که آموزش دیده و آنها در حال مونتاژ در این تیم و آنها با هم کار کنند تحت حق رهبری است. شما می دانید چه یک معجزه می تواند رخ دهد. و این چیزی است که مورد آپولو 13” او گفت:.

فضانوردان آپولو 13 جک Swigert, Jim Lovell و فرد Haise دیده می شود با یک مدل از کپسول در 10 آوریل 1970 روز قبل از آنها راه اندازی شد. (اعتبار تصویر: ناسا)

از آپولو به فضا شاتل

Haise عملکرد در سخت آپولو ماموریت به دست آورده و او را نقش فرمانده آپولو 19 ماه ماموریت. اما آن دو نفر دیگر ماموریت های میله میله پس از آپولو 17 کاهش یافت و به بودجه تبر به دولت آمریکا منتقل کمک های مالی خود را از فضا به اولویت های دیگر.

جانباز فضانورد نقل مکان کرد و به پروژه های دیگر شد و ویژگی های دستیار مدیر شاتل فضایی مدارگرد پروژه در سال 1973 نقش او برگزار شد تا 1976. Haise اختصاص داده شد و سپس به عنوان فرمانده یکی از این دو 2-خدمه مرد به آزمون جدید ناسا, شاتل فضایی در سال 1977.

مرتبط: 10 شگفت آور, شاتل فضایی, عکس

Haise و crewmate گوردن فولرتون اعدام یک سری از پرواز تست برای شاتل فضایی سازمانی. آزمون درگیر خوش بنیه شاتل به بالای یک 747 هواپیما و سپس راه اندازی شاتل از هواپیما در حالی که در پرواز و پس از یک unpowered سرش رویکرد و فرود شاتل خود را در آن. شاتل فضایی تست برنامه به طول انجامید از فوریه تا اکتبر سال 1977 و ارائه ناسا با یک ثروت از اطلاعات در مورد شاتل عملکرد و قابلیت های پرواز. از چهار فضانورد که در شرکت شاتل فضایی تست برنامه Haise تنها کسی بود که هیچوقت پرواز به فضا.

زندگی پس از ناسا

Haise به دست آورده متعدد جوایز برای دستاوردهای خود را به عنوان یک فضانورد از جمله مدال ریاست جمهوری برای آزادی مدال خدمات برجسته ناسا از مرکز فضایی جانسون ویژه جایزه دستاورد و افتخاری از شهرهای نیویورک و شیکاگو و خانه اش در ایالت می سی سی پی. او همچنین به فضایی بین المللی Hall of Fame در سال 1983 و آمریکا فضانورد Hall of Fame در سال 1997.

فرد Haise ایستاده در کنار رزماری Roosa دختر از اواخر آپولو 14 فضانورد استوارت Roosa کنار یک “ماه درخت” کاشته شده در بی نهایت مرکز علوم on Feb. 3, 2011. ماه درخت یک نسل از دانه های انجام شده به فضا توسط استوارت Roosa در آپولو 14 ماموریت در سال 1971. (اعتبار تصویر: ناسا/SSC)

پس از بیش از 15 سال با ناسا Haise استعفا داد و در سال 1979 برای تبدیل شدن به معاون رئیس جمهور از برنامه های فضایی در فضای گرومن Corp. گرفتن موقعیت ارشد در این شرکت ساخته شده است که قمری با او می دانست که به خوبی. او همچنان در اجرایی نقش با این شرکت تا زمانی که بازنشسته شد در سال 1996.

Haise در حال حاضر زندگی می کند در درجه اول در تگزاس اما صرف مقدار زیادی از زمان در می سی سی پی که در آن برخی از خانواده او هنوز هم زندگی می کند.

او حامی پرشور علوم آموزش و پرورش و کمک به ایجاد بی نهایت علم مرکز یک علم, مرکز آموزش و پرورش در Pearlington می سی سی پی. Haise خدمت در بی نهایت هیئت مدیره برای 15 سال گذشته و اهدا هزینه های به دست آورده از او صحبت درگیری برای کمک به حمایت از این مرکز است. “این یک راه خوب برای خارج شدن از صندلی rocking و هنوز هم نگه داشتن ذهن من درگیر,” او گفت: امروز در می سی سی پی.

Haise سپاسگزار برای کار خود را به عنوان فضانورد و گفت که او می خواهد برای تشویق افراد جوان به کشف استعدادهای خود را به طوری که آنها می توانید آنها را تبدیل به یک کار با ارزش. “من نمی توانم شکایت,” او گفت: امروز در می سی سی پی. “من تا به حال بسیار خوب و حرفه ای است. این است پاداش به من و من فکر می کنم من انجام برخی از چیزهایی که کمک کرد. بنابراین من آرزو می کنم همه می تواند تا پایان در یک ورید مشابه.”

علائم این سال سالگرد 50 از ماموریت آپولو 13. نگه داشتن چک کردن در با Space.com برای به روز رسانی در مورد آپولو 13 رویدادها و جشن ها در سراسر جهان است.

منابع اضافی:

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de