دور ‘کوازار سونامی” در حال پاره خود را کهکشان ها از هم جدا

در مرکز تقریبا در هر کهکشان در جهان یک سیاهچاله ابر پرجرم gobbling تا مقدار باور نکردنی از ماده و آروغ زدن از مقدار باور نکردنی از تابش. بزرگترین و hungriest از این gobblers — به نام quasars (یا شبه ستارگان اشیاء چرا که آنها به دنبال فریب آمیزی مانند ستاره که دیده از طریق ترین تلسکوپ) — برخی از پر انرژی ترین اشیاء در جهان است.

به عنوان infalling توجه به چرخش در اطراف کوازار را شکم در نزدیکی-نور-سرعت که ماده گرم و مگس بیرون سوق باور نکردنی نیروی خود را از تابش. همه که بین کهکشانی سوء هاضمه باعث می شود یک کوازار منظره عالی قادر به درخشان هزار بار روشن تر از یک کهکشان از 100 میلیارد ستاره است. اما یک سری از مقالات جدید نشان می دهد, همان تابش قرار می دهد که quasars در نقشه های ما از جهان ممکن است ویرانگر کهکشان ها که میزبان سیری ناپذیر اشیاء.

در شش مطالعات منتشر شده در مارس 16 در نسخه ویژه ای از اختر فیزیک مجله مکمل سری ستاره شناسان با استفاده از ناسا تلسکوپ فضایی هابل به جاسوسی در 13 کوازار outflows — است که تندبادها با سرعت بالا تابش ریختن از دور quasars. با مشاهده خروج بیش از چندین سال و در بسیاری از طول موج در سراسر طیف الکترومغناطیسی این تیم متوجه شد که باد و گاز احساساتی از یک کوازار می توانید سفر در بیش از 40 میلیون مایل در ساعت (64 میلیون متر/ثانیه, آسمان صاف;) و رسیدن به میلیاردها درجه در دما است.

مرتبط با: 15 عجیب ترین کهکشان ها در جهان ما

یکی خروج این تیم از مطالعه شتاب از نزدیک به 43 میلیون مایل در ساعت (69 میلیون متر/ثانیه, آسمان صاف;) به حدود 46 میلیون مایل در ساعت (74 میلیون متر/ثانیه, آسمان صاف;) بیش از یک دوره سه ساله — سریعترین شتاب وزش نسیم تا کنون شناسایی شده در فضا است.

این داغ سریع گاز است که قادر به ایجاد آسیب های باور نکردنی به یک کوازار میزبان galaxy محققان دریافتند rampaging از طریق کهکشان دیسک مانند یک سونامی و انفجار بالقوه ستاره تشکیل دهنده مواد به عمق فضا. در یک سال و یک کوازار خروج فشار می تواند صدها نفر از خورشید-ارزش توجه به فضای بین کهکشانی محققان دریافتند ایجاد خیره کننده صفحه نمایش آتش بازی در حالی که جلوگیری از ستاره های جدید از تشکیل.

این یافته ها می تواند کمک به پاسخ به یک معمای در مورد جهان ما: چرا کهکشان بزرگ به نظر می رسد برای جلوگیری از رشد پس از رسیدن به یک خاص جرم است ؟ زمانی که وصل تیم جدید خود را کوازار خروج داده ها به مدل galaxy شکل گیری آنها دریافتند که gales از تابش قادر به کوتاه قدی تولد ستاره های جدید در کهکشان ها.

“نظریه پردازان و ناظران شناخته شده است برای چندین دهه است که وجود دارد برخی از فرآیند فیزیکی است که خاموش شکل گیری ستاره ها در کهکشان عظیم اما ماهیت این روند شده است یک راز” ارمیا P. Ostriker یک اخترفیزیکدان در دانشگاه کلمبیا در نیویورک و دانشگاه پرینستون در نیوجرسی و نه درگیر در این مطالعه در بیانیه ای گفت. “قرار دادن مشاهده خروج به ما شبیه سازی حل این مشکلات برجسته در تکامل کهکشانی.”

مطالعه بیشتر از این توانا outflows که محققان بر این باورند تنها شتاب خود را به عنوان quasars خورد در بیشتر مواد می تواند پر کردن در جزئیات بیشتر در مورد چگونه جهان را پر انرژی ترین اشیاء را (و استراحت) کل کهکشان ها.

در اصل منتشر شده در Live علم.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im