چین می خواهد یک تکه از ماه. در اینجا چگونه آن را برنامه ای برای رسیدگی به قمری نمونه.

یک نگاه اجمالی به چین آمادگی برای رسیدگی نمونه ای از ماه را نشان می دهد گام به بود گرفته شده برای ذخیره سازی و پردازش و آماده سازی نمونه.

چین چانگ خاوری 5 رباتیک ماه ماموریت برنامه ریزی شده است برای راه اندازی بعد از این سال. که سرمایه گذاری نشان دهنده مرحله سوم از چین چانگ خاوری قمری اکتشاف برنامه: بازگشت نمونه از ماه.

این گزارش نامزد فرود منطقه چانگ 5’e است Rümker منطقه واقع در شمال Oceanus Procellarum (“اقیانوس طوفان”). منطقه زمین شناسی پیچیده و شناخته شده برای آن فعالیت های آتشفشانی است.

چانگ خاوری 5 ماموریت دارای چهار بخش اصلی است: یک مدارگرد, نوک کاوشگر و زمین هنگام ورود دوباره ماژول که شامل 4.4 پوند است. (2 کیلوگرم) از سطح ماه و زیرسطحی نمونه.

مرتبط: چین در ماه! تاریخ قمری چینی ماموریت در تصاویر

چین قصد دارد برای راه اندازی بلندپروازانه چانگ خاوری 5 قمری نمونه بازگشت ماموریت بعد از آن در سال 2020 است. (اعتبار تصویر: با اجازه: لورن رابرتز/سیاره جامعه در https://www.planetary.org/)

نمونه تاریخ

از اتحاد جماهیر شوروی سابق با موفقیت اجرا شده سه رباتیک قمری نمونه ماموریت بازگشت. لونا 16 بازگشت یک نمونه کوچک (101 گرم) از مادیان Fecunditatis (“دریای باروری”) در سپتامبر 1970; در فوریه سال 1972 لونا 20 بازگشت 55 گرم خاک از Apollonius ارتفاعات منطقه و لونا 24 برگرفته 170.1 گرم از نمونه قمری از ماه مره Crisium (“دریایی از بحران”) برای بازگشت به زمین در اوت 1976.

ایالات متحده به ارمغان آورد بسیار بیشتر moon مواد. شش ماموریت آپولو که لمس کردن در سطح ماه از سال 1969 تا 1972 جمع آوری شده 842 پوند است. (382 کیلوگرم) قمری نمونه های مختلف در سایت های فرود بر روی سطح ماه از جمله سنگ و نمونه های اصلی قمری خاک و گرد و غبار.

چین ماه راک طرح

در یک مقاله برای ارائه در این ماه را در حال حاضر-لغو Lunar and Planetary Science Conference (LPSC) به دلیل نگرانی در مورد رمان coronavirusسرب نویسنده G. L. ژانگ از ملی رصدخانه چینی فرهنگستان علوم جزئیات وظایف اصلی زمین تحقیق کاربرد سیستم (GRAS) از کشور قمری اکتشاف پروژه.

این وظایف عبارتند از: دریافت قمری نمونه از این فضاپیما سیستم ایجاد امکانات ویژه و آزمایشگاه به صورت دائمی ذخیره سازی محلی از نمونه ها و ذخیره سازی پشتیبان در محل دیگری و آماده سازی و پیش پردازش قمری نمونه.

با توجه به الزامات ماموریت GRAS شکل کامل قمری نمونه پردازش ذخیره سازی و آماده سازی طرح.

این طرح عمدتا شامل: تحویل و انتقال قمری نمونه از این فضاپیما سیستم به گراس unsealing نمونه بسته بندی, نمونه جدایی (حفر نمونه جدایی و scooped نمونه جدایی) نمونه سازی (مدال دیگر و حفر نمونه) و آماده سازی نمونه.

مرتبط با: آخرین اخبار در مورد چین برنامه فضایی

یک خط لوله قمری

دقیق خط لوله برای این طرح مورد بحث در LPSC کاغذ.

اول بازگشت قمری نمونه تقسیم خواهد شد به مدال دیگر نمونه ها و نمونه ها پس از ورود به آزمایشگاه. هر دو مدال دیگر و نمونه خواهد شد و سپس به چهار دسته تقسیم کرد: ذخیره سازی دائمی و نمونه و پشتیبان گیری دائمی ذخیره سازی نمونه های علمی و پژوهشی نمونه و نمایشگاه نمونه.

“تمام ابزار هایی که در تماس با نمونه قمری ساخته شده از فولاد ضد زنگ تفلون کوارتز شیشه یا مواد شناخته شده ترکیب به شدت کنترل عوامل تاثیر می گذارد که پس از آن تجزیه و تحلیل علمی. آب و اکسیژن در جعبه دستکش پر از خالص [ازت] خواهد بود به شدت تحت نظارت برای جلوگیری از قمری نمونه از زمین آلودگی” به LPSC کاغذ یادداشت.

ایالات متحده و چین روش

“آنها به نظر می رسد بسیار شبیه به روش ما چگونه (و ادامه) روند و معاون کشیش بخش آپولو نمونه (و دیگر astromaterials در مجموعه ما)” گفت: Ryan Zeigler, آپولو ناسا نمونه متصدی و مدیر Astromaterials کسب و گزینش دفتر Astromaterials تحقیق و اکتشاف بخش علوم ناسا در مرکز فضایی جانسون در هوستون.

“وجود چند تفاوت جزئی است و انتظار می رود پس از هر ماموریت دارای ویژگی های منحصر به فرد” Zeigler گفت: در داخل فضا.

چینی ها به وضوح به طور جدی در نظر گرفتن حمل و نقل ذخیره سازی و معاینه اولیه از پتانسیل مجموعه ای از جدید قمری نمونه. این تکنولوژی توضیح داده شده است در بسیاری از جهات شبیه به فناوری در ناسا قمری نمونه آزمایشگاهی اشاره کرد کارلتون آلن سابق ناسا Astromaterials متصدی. (او در حال حاضر بازنشسته است.)

“استفاده از نیتروژن جو برای آماده سازی subdivision و ذخیره سازی ثابت کرده است که هر دو لازم و کافی بیش از 50 سال قمری گزینش در ناسا” آلن گفت.

Glovebox عکس ها نشان می دهد که نیتروژن نگهداری فشار مثبت با احترام به آزمایشگاه جو است که ثابت کرده است مهم برای کنترل آلودگی. اهمیت محدود کردن موادی که در تماس با نمونه های دیگر از جنبه های مهم کنترل آلودگی نیز شناخته شده است.

این تکنولوژی توضیح داده شده توسط G. L. ژانگ و همکاران “پتانسیل این آینده قمری نمونه ها به طور مستقیم قابل مقایسه با آپولو و لونا نمونه است که می تواند به طور قابل توجهی افزایش ارزش هر نمونه مجموعه” آلن گفت.

لئونارد دیوید نویسنده کتاب ماه راش: این فضای جدید مسابقه” منتشر شده توسط نشنال جئوگرافیک در ماه مه سال 2019. دیرین نویسنده Space.com دیوید بوده است گزارش در فضای صنعت برای بیش از پنج دهه است. دنبال کنید با ما در توییتر @Spacedotcom یا Facebook.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.rushrtco.de