حیاط خلوت در مکزیک بازده از دست رفته مایا پادشاهی

طولانی از دست رفته سرمایه مایا باستان پادشاهی Sak Tz به’ تبدیل شده تا در حیاط خلوت یک مکزیکی, گاو, گله دار.

چارلز طلایی استاد مردم شناسی در دانشگاه برندایس در همکاری با دانشگاه براون bioarchaeologist اندرو شرر و یک تیم از محققان از مکزیک و کانادا و ایالات متحده آغاز شد excavating سایت در ژوئن 2018.

در میان یافته های خود را یک گنجینه ای از مایا بناهای تاریخی که یکی از مهم کتیبه توصیف آداب و رسوم جنگ های افسانه ای آب مار و رقص باران خدا. آنها همچنین دریافتند بقایای اهرام قصر سلطنتی و توپ دادگاه.

drawing of tablet and tablet side by side
در سمت چپ یک نقاشی توسط استفان هوستون از پنل 1 در سمت راست. (اعتبار: C. طلایی et al. مجله در زمینه باستان شناسی)

گاو قرق در حالی که دانشمندان مشغول به کار است. حصول اطمینان از حیوانات نمی پایمال حفاری سقوط به چاله های عمیق و یا خاک منطقه کار با سرگین ثابت یک چالش روزانه است.

طلایی و دیگر محققان بر این باورند این سایت باستان شناسی به نام Lacanja Tzeltal برای نزدیکی مدرن جامعه سرمایه از Sak Tz و’ پادشاهی واقع در آنچه که امروز ایالت چیاپاس در جنوب شرقی مکزیک است. آن را به احتمال زیاد برای اولین بار حل و 750 پیش از میلاد و پس از آن اشغال شده برای بیش از 1000 سال است.

محققان به دنبال داشته است و شواهد از Sak Tz “من’ از سال 1994 زمانی که آنها شناسایی و ارجاع به آن در کتیبه های یافت شده در دیگر Maya سایت حفاری. مجسمه در موزه های سراسر جهان نیز ذکر این عرصه.

Sak Tz ” من ” بود به هیچ وجه قدرتمند ترین امپراطوری مایا و آن بقایای متوسطی هستند در مقایسه با بیشتر شناخته شده سایت های چیچن ایتزا و در نزدیکی پلنقو.

اما طلایی می گوید پیدا کردن Sak Tz ” من ” هنوز هم یک پیشرفت عمده در درک ما از باستانی مایا سیاست و فرهنگ است. او با تشبیه آن به تلاش برای قرار دادن با هم یک نقشه از قرون وسطی در اروپا از اسناد تاریخی و خواندن در مورد جایی به نام فرانسه بدون دانستن که در آن واقع شده بود. “آن را که یک قطعه از پازل” طلایی می گوید.

طلایی و همکارانش گزارش یافته های خود را در مجله حوزه باستان شناسی.

سرنخ به مایا پادشاهی

در ماه ژوئن 2014 در جستجوی یک موضوع پایان نامه, دانشگاه, پنسیلوانیا, دانشجو Whittaker شرودر که مشغول به کار در پروژه سوار در اطراف Chiapas به دنبال حفاری های باستان شناسی. در اواخر اقامت خود را یک مرد فروش carnitas در کنار بزرگراه شروع به تکان دادن او را به عنوان او سوار توسط.

شرودر در فکر او می خواست او را به خرید مواد غذایی خود را. یک گیاه خوار او نگه داشتم.

در نهایت یک روز قبل از خروج شرودر تصمیم گرفت او تا به حال هیچ چیزی برای از دست دادن و کشیده.

مرد علاقه مند نبود در فروش شرودر carnitas بعد از همه. او گفت شرودر دوست خود را به حال کشف یک لوح سنگی باستانی. او می دانست که شرودر که می خواهم انجام شده است و تحقیقات در این منطقه برای چندین سال علاقه مند بود در مایا. آیا دانشجوی کارشناسی ارشد می خواهم به آن را ببینید ؟

روز بعد شرودر و دیگر گراد دانشجو, Jeffrey Dobereiner از دانشگاه هاروارد ملاقات با فروشنده دوست, گاو, گله دار, راحتی صاحب فروشگاه و نجار و تایید قرص اصالت. او سپس بر روی کلمه به طلایی و شرر.

در آن زمان پنج سال دیگر به مذاکره مجوز برای حفر در اموال. در مکزیک, فرهنگی, منقول مانند مایا باستان سایت در نظر گرفته اموال دولت تا گله دار نگران است که دولت ممکن است مصادره زمین های خود را. طلایی و شرر با او کار می کرد و مقامات دولت را به مطمئن شوید که این اتفاق نخواهد افتاد.

زندگی روزانه در Sak Tz, را’

این Sak Tz و’ پادشاهی بود نسبتا کوچک ماهیهای آنچه که امروز مکزیکی-گواتمالا مرز. چرا آن را به نام Sak Tz, “من”, که به معنی سگ سفید است.

مایا معتقد خانواده سلطنتی می تواند تبدیل به یکی و یا حتی تبدیل به یک خدا.

عادی زندگی در روستا برداشت طیف گسترده ای از محصولات و ساخت سفال و سنگ ابزار. طلایی و همکارانش که بقایای آنچه که به احتمال زیاد این شهر بازار که در آن مردم به ارمغان آورد و این کالا به فروش آنها.

پادشاهی ساکنان نیز آمد به شهر برای حضور در مراسم توپ بازی که در آن بازیکن نگه داشته جامد توپ لاستیکی, گاهی اوقات به عنوان سنگین به عنوان بیست و پوند تندرست به عقب و جلو در سراسر باریک زمین بازی خود را با استفاده از لگن و شانه ها.

در شمال شرقی مرکز شهر خرابه از 45 بالا هرم و چند سازه های اطراف است که در خدمت به عنوان نخبگان خوابگاه ها و سایت ها برای مراسم مذهبی.

مرکز مذهبی و فعالیت های سیاسی بود “پلازا Muk’ul تن” و یا بناهای تاریخی پلازا, 1.5 هکتار حیاط که در آن مردم جمع شده بودند برای مراسم. یک راه پله منجر به از میدان به یک قوی پلت فرم که در آن معابد و سالنهای پذیرایی مستقر بودند و اعضای خانواده سلطنتی هنگامی که دادگاه برگزار شد و ممکن است به خاک سپرده شده است.

همسایگان و دشمنان

Sak Tz را’ تا به حال بدبختی بودن در همه طرف احاطه شده توسط قوی تر متحده است. برای ساکنان پایتخت و حومه این به معنای تهدید دائمی از جنگ و خشونت وقفه از زندگی روزانه است.

طلایی و همکارانش شواهدی که سرمایه احاطه شده بود در یک طرف دیواره شیب دار جریان است. از طرف دیگر دیواره های سنگ تراشی با هدف حفظ کردن مهاجمان است.

این استحکامات نیست همیشه موثر است. کتیبه در یک بنای تاریخی بگویم از زمانی که حداقل بخشی از این شهر به آتش کشیده شد در طی یک درگیری با پادشاهی همسایه.

در نهایت بقای Sak Tz ” من ممکن است وابسته به همان اندازه در توانایی خود را برای صلح با همسایگان خود—و حتی بازی آنها را از یکدیگر—به عنوان قدرت نظامی.

طلایی می گوید این یکی از دلایل Sak Tz را نگه می دارد بسیار علاقه محققان است. وجود اطلاعات کمی در مورد چگونه اواسط اندازه مایا عرصه مانور و موفق باقی بماند در صورت ثابت خصومت بیشتر از پادشاهی قدرتمند است.

آب مار در یک قرص

تا کنون محققان دریافته اند ده ها تن از مجسمه در میان ویرانه در Sak Tz به سایت هر چند غارتگران و هزاران سال از باران و آتش سوزی جنگل ها و پوشش گیاهی سرسبز گرمسیری را آسیب دیده و یا تخریب بسیاری از.

اما بهترین و حفظ مجسمه سازی است که carnitas فروشنده در ابتدا نشان داد به شرودر. دو – چهار-پا قرص آن کتیبه داستان در مورد یک افسانه ای آب مار—که شعری منظوم توصیف به عنوان “براق, آسمان, زمین براق”—و چندین سالمندان خدایان سنگی که نام نمی داده. نیز وجود دارد که به حساب زندگی از سلسله حاکمان.

یکی دیگر از کتیبه می گوید از یک اسطوره ای سیل در حالی که دیگران لیست چه احتمالا تاریخی, تاریخ تولد و جنگ های مختلف حاکمان از جمله یک پادشاه به نام K نوشت Kante’.

این هم پیچیده از افسانه و واقعیت است که نمونه ای از مایا کتیبه و معنی خاص تا به حال برای باستان کاتبان و خوانندگان.

در پایین این تبلت رقص سلطنتی شکل است. مایا معتقد خانواده سلطنتی می تواند تبدیل به یکی و یا حتی تبدیل به یک خدا. در این مورد حاکم است به باران خدا متصل به خشونت گرمسیری طوفان Yopaat.

او در دست راست او را حمل تبر است که از رعد و برق پیچ و مهره از طوفان است که جنبه الوهیت به نام K’awiil. در دست چپ این رقم حامل “manopla” یک سنگ دستکش یا با چماق زدن استفاده می شود در مراسم مبارزه با.

چه خواهد شد آنها را پیدا کنید ؟

با اجازه از دولت مکزیک و جامعه محلی طلایی, شرر و بقیه تیم خود قصد بازگشت به Sak Tz ” من ” در ماه ژوئن.

آنها ادامه خواهد داد و نقشه برداری این شهر باستانی با استفاده از میان دیگر ابزار یک تکنیک به نام LIDAR (نور تشخیص و اعم) است که در آن یک یاب لیزری نصب شده بر روی هواپیما یا هواپیمای بدون سرنشین به فاش معماری و توپوگرافی و حتی جنگل های متراکم در زیر سایه بان.

اعضای تیم تثبیت خواهد شد ساختمان های باستانی در معرض خطر سقوط و بیشتر سند کسانی که مجسمه هنوز هم در میان خرابه. آنها را نیز بررسی بیشتر این منطقه است که آنها باور دارند که یک بازار امیدوار به پیدا کردن شواهد بیشتری از محصولات یک بار برای فروش وجود دارد و که کارگاه های تولید سنگ ابزار و سایر محصولات.

طلایی می گوید: دانشمندان در حال پرداخت توجه خاص به همکاری نزدیک با جامعه محلی است. “به راستی موفق” او می گوید: “این تحقیقات نیاز به فاش کردن درک جدید از مایا باستان و نشان دهنده محلی معنی دار همکاری با مدرن فرزندان.”

منبع: دانشگاه برندایس

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im