آپولو 13 در 50 سال: نگاهی به ماموریت را از دست داده و قمری علم

تا به حال همه چیز رفته به طرح ناسا ماموریت سوم را به زمین فضانوردان در ماه را مستقر کرده اند یک پالت از علم و ابزار به ارمغان آورد نمونه از بشریت اولین سفر به قمری مرتفع. به جای 50 سال پیش در این ماه آپولو 13 “تا به حال یک مشکل است.”

یک مخزن اکسیژن است که ندانسته آسیب دیده قبل از آن در سمت چپ زمین منفجر شده در مسیر به ماه فلج فضاپیما با فضانوردان Jim Lovell فرد Haise و جک Swigert پردازنده. در یک لحظه مارس 1970 ماموریت اولویت روشن از گسترش دانش در مورد زمین های ماهواره ای با خیال راحت بازگشت خدمه خانه.

“ما گفت:” اوه خدای من ماه فرود خاموش است” به یاد می آورد Lovell, آپولو 13‘s فرمانده. “ما هنوز هم تا به حال یک سلول سوختی و آن را ارائه به اندازه کافی انرژی الکتریکی به ما بازگشت به زمین است. اما اکسیژن مورد نیاز برای سوخت همراه بود که spewed باطن ما فضاپیما است.”

به سرعت ارزیابی وضعیت و زیر هدایت یک تیم از مهندسین در زمین خدمه رفت و به کار بستن فرمان ماژول و تأمین انرژی کاوشگر قمری به عنوان یک قایق نجات.

گروه پرواز و کنترل جمع آوری به بحث در مورد چالش آوردن خدمه از فلج آپولو 13 فضاپیما با خیال راحت به خانه. اعتباری: ناسا

“قبل از اینکه شما در یکی از این ماموریت ها شما فرض لزوما شما نمی خواهید به عقب بر گردیم می گوید:” Haise, آپولو 13‘s قمری خلبان. “من تا به حال هیچ ایده ای در مورد در صد—چه شانس وجود دارد. این ماده از طریق آن با تعدادی از چالش ها و [امید] کسی که بر روی زمین کار در ماموریت کنترل, را در پیدا کردن پاسخ.”

با استفاده از چیزی است که هنوز عامل این فضاپیما—یعنی موتور موشک را که فرود آمد Lovell و Haise on the moon—Apollo 13 قرار داده شد در صورت “رایگان-بازگشت” مسیر. حلقه اطراف سمت دور ماه گرانش را شتاب مورد نیاز برای دریافت فضانوردان در برگشت به زمین.

Lovell شده بود به ماه قبل از—او اولین فردی بود که سه نفر وارد مدار آن در آپولو 8 ماموریت دو سال پیش—اما این سفر برای اولین بار Haise و Swigert دیدم حفره حفره سطح نزدیک است. به عنوان فرماندهی ماژول خلبان Swigert آموزش داده بود به عکس ماهواره طبیعی از بالا, از جمله استفاده از فرمت های توپوگرافی دوربین که تا به حال شده است قبل از پرواز. اما با خدمه’ بقا وزن به شدت در ذهن همه ماموریت علوم از اهداف اولویت نیست.

“طرح پرواز بود در سبد کاغذ باطله. جک و من هر دو از جیبش ما دوربین های دیجیتال و عکاسی تعداد زیادی از تصاویر. ما به ضرب گلوله آنها را بیشتر از علاقه به عنوان یک توریست” Haise می گوید. “Looking down at the moon, ما می تواند مشاهده Fra مائورو سایت ما که در آن ما برنامه ریزی شده به زمین است.”

Tsiolkovsky دهانه عکس های آپولو 13 فضانوردان به عنوان آنها لوپ در اطراف سمت دور ماه در مارس 1970. اعتباری: ناسا

بر خلاف سایت های انتخاب شده برای آپولو 11 و آپولو 12 فرود بود که هر دو بر روی تخت بازالتی دشتهای ماه ماریا یا “دریا” به Fra مائورو ارتفاعات مشخص شد کم پشته و تپه بزرگ ارائه با نام تجاری جدید انواع زمین قمری به اکتشاف. این منطقه علاقه خاصی به زمین شناسان به دلیل آن بود که پیش بینی شده است که بسیاری از مواد در سطح بوده است کاوش های باستان شناسی و خارج از نزدیکی دهانه مخروط.

Haise اول مشاهده ميشود مائورو شده است باید یک لحظه از هیجان: در شرایط عادی آن شده اند که یک نگاه اجمالی از چیزهایی که می آیند. به جای مشاهده شد بلافاصله یک یادآوری از آنچه که او نمی خواهد برای رسیدن به. “آن را قریب به اتفاق نوع از احساسات است که در آن نقطه. آن را فقط در ادامه احساس ناامیدی است که ما از رفتن به قادر به انجام ما آموزش دیده و مجموعه ای را به انجام,” او می گوید.

بودند یک انفجار Lovell و Haise را لمس پایین بر روی سطح ماه و دو ماه پیاده می رود, از جمله سفر به لبه دهانه مخروط. دو فضانورد تا به حال تحت آموزش گسترده نه فقط انتخاب کنید تا سنگ ماه و گذشتن از خود سایت فرود بلکه برای استقرار ابزار در جهت “جمع آوری و رله طولانی مدت اطلاعات علمی به زمین برای حداقل یک سال در ماه فیزیکی و زیست محیطی خواص” به عنوان ناسا قبل از شروع پرواز کیت مطبوعاتی بخوانید.

برخی از سخت افزار بود از همان طراحی است که پرواز کرده بود در دو ماه قبل از فرود. برای مثال هر دو آپولو 11 و آپولو 12 را پشت سر گذاشته بود seismometers برای اندازه گیری meteoroid اثرات و “moonquakes.” (آپولو 12 زلزله مانند آپولو 13‘s, بود, طراحی شده توسط یک هسته ای رادیوایزوتوپ ترموالکتریک ژنراتور یا RTG که منجر به دفع نگرانی در پایان دومی ماموریت.) دیگران علم ابزار برنامه ریزی شده بود مورد استفاده قرار گیرد برای اولین بار.

“منحصر به فرد است که ما تا به حال در پرواز ما بود که پرواز نمی دوباره تا آپولو 15, بود, برقی, مته” Haise می گوید: با اشاره به بخشی از یک حرارت-جریان آزمایش که به نام خسته کننده چند متر به سطح ماه به جمع آوری نمونه های اصلی. (همانطور که معلوم شد Haise ممکن اجرا به همان دشواری که آپولو 15 خدمه بعد هم با توجه به تمایل قمری سنگپوش یا خاک به مسدود کردن مته.)

چادری در spacesuits در طی یک تمرین آموزشی در ژانویه 1970, آپولو 13 , فضانوردان, Jim Lovell (در سمت چپ) و فرد Haise قطار با مته برقی در آماده سازی خود را برای بد بخت ماموریت به سطح ماه است. اعتباری: ناسا

دیگر قمری علم و بسته های آپولو 13 شامل یک شارژ-ذرات آزمایش که باید اندازه گیری اثر باد خورشیدی در ماه محیط زیست; سرد-کاتد-سنج آزمایش به مقدار تراکم و تغییرات درجه حرارت در جو نازک و گرد و غبار سنج. “من فکر می کنم اگر ما فرود آمده بود و اگر ما تا به حال هرگز این مشکل در وهله اول من فکر می کنم علم کار ما تا به حال آموزش داده خواهد شده اند به دست آورد” Lovell می گوید.

در پایان خدمه را به خانه با خیال راحت (Swigert بعد از سرطان درگذشت در سال 1982). بدون فرصت به بررسی Fra مائورو منطقه و استقرار قمری-سطح آزمایش ناسا مدیر برنامه توصیه می شود آپولو 13 ماموریت در نظر گرفته شود “ناموفق است.” اما نه همه آن علم از دست داده بود.

به عنوان فضانوردان شد بازگشت به صفحه اصلی این بخش از موشک خود را که افزایش آنها را دور از زمین بود به عمد به کارگردانی برخورد با ماه. در نتیجه تاثیر به عنوان اندازه گیری توسط یک زلزله مستقر در طول آپولو 12, walloped سطح با انرژی معادل بیش از 10 تن TNT. داده هایی را که جمع آوری شد ارائه بینش جدید به ترکیب طبیعی, ماهواره, که به نوبه خود مطلع آینده moon-فرود ماموریت ها و آزمایش خود را بسته است.

پس از کنار همه خود را آموزش و علوم, اهداف, این, اخبار, از, ماموریت کنترل, که تقویت کننده تاثیر شده بود با موفقیت ثبت الهام Lovell برای پاسخ. “حداقل چیزی مشغول به کار در این پرواز” او radioed بازگشت به زمین است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.net

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>