قیمت روز محصولات ایران خودرو در شیب تند افزایش

با افزایش قیمت ارز در کشور افزایش قیمت در تمام بازارها به چشم می خورد. خودرو نیز نمونه ای از این بازارها است که التهاب بازار ارز به طور لحظه ای در آن اثر می گذارد. به نظر می رسد که قیمت روز محصولات ایران خودرو نسبت به دومین خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا به شدت افزایش پیدا کرده است. از اواخر سال 98 و با شیوع ویروس کرونا شیب افزایش قیمت ها تندتر شد. و اگر بخواهد تا پایان سال به همین شکل ادامه داشته باشد دیگر بسیاری از خانواده های ایرانی توان خرید خودرو را ندارند. و باید به آن به چشم یک کالای لوکس نگاه کنند. اما سوال اینجاست. چه چیزی سبب این افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو بود. برای اینکه به پاسخ سوال خود دست پیدا کنید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

آیا دولت مقصر این اتفاق است؟

یکی از دلایل افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو بی دلیلی که اکنون در بازار خودرو رخ داده است بدون شک سیاستگذاری های اشتباه پولی دولت و بی انضباطی های مالی در بودجه است. هر چند از ابتدا توسط بسیاری از واحدهای نظارتی عنوان شد که متوسط قیمت خودرو در ایران از متوسط جهانی کمتر است. اما همان افراد هم حالا حرف خود را پس گرفته اند و به دنبال راه حلی هستند که ترمز بریده ی افزایش قیمت این خودروها رو کنترل کنند.

از زمان شروع رشد افسار گسیخته ی قیمت خودروها، دولت سعی کرد به روشهای مختلف جلوی آن را بگیرد. اما متاسفانه همه ی این راه حل ها خیلی زود با شکست مواجه می شد و کاملا فراموش می گشت. این طرح ها ابتدا به منظور افزایش قدرت خرید خریداران به میان آمده بود. اما متاسفانه نتیجه ی برعکس داد و عملا قشر متوسط و ضعیف را از گروه خریداران خودرو حذف کرد. و این افراد اگر پیش از این کور سوی امیدی برای ماشین دار شدن داشتند حالا دیگر باید آن را جز آرزوهای محالشان ببینند.

هرگاه صحبت از افزایش قیمت خودرو می شد سریعا مدیران شرکت های خودروسازی با آوردن بهانه های بی منطق این افزایش قیمت ها را توجیه می کردند.  از طرفی مدیران این شرکت ها با وجود پشتوانه ی گرمی چون دولت روز به روز وقیح تر از قبل به افزایش قیمت ها اصرار داشتند. و همه ی این ها دلیلی بر آن است که کارشناسان بازار خودرو دولت را مقصر اصلی بدانند. و اعتقادشان بر این است که دیگر نهادهای دولتی مثل مجلس شورای اسلامی با وضع قوانینی باید جلوی این مشکل را می گرفتند. اما بدون اینکه حرکتی انجام دهند فقط دست روی دست گذاشتند و سکوت کردند.

در تابستان 99 کدام خودروها بیشترین افزایش قیمت ها را داشتند؟

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم در تابستان 99 محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا رشد قیمتی بیشتری تجربه کردند. این رشد قیمتی آنچنان غیر قابل باور بود که خودروهایی که تا یک سال پیش کمتر از پانصد میلیون تومان در بازار معامله می شدند . اکنون مرز یک میلیارد را هم رد کرده بودند. به عنوان مثال خودروی ویتارا در فصل تابستان 99 با یک افزایش قیمت 235 میلیونی مواجه شد و اکنون با قیمت یک میلیاردو صدو هفتادمیلیون تومان در بازار معامله می شود. و نامش در صدر خودروهایی است که در افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو رکورددار بودند.

با نگاهی به نمودارهای افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو متوجه می شوید که این افزایش قیمت ها از 28 میلیون تومان که مربوط به خودروی پژو 206 تیپ 2 است. تا 235 میلیون تومان که متعلق به خودروی ویتارا است متغیر بوده و همین موضوع قدرت خرید مردم را کمتر از قبل کرده است.

رتبه ی دوم در بین این خودروها از نظر افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو متعلق به پژو 2008 بوده که به رشد 170 میلیون تومانی رسید. پس از آن تندر نود پلاس با 120 میلیون تومان افزایش در جایگاه سوم قرار دارد. پژو 207 اتوماتیک هم با افزایش 90 میلیون تومانی جایگاه جهارم را گرفت. جایگاه پنجم متعلق به دنا پلاس توربو 4 ایربگ است که با رشد 70 میلیونی این رتبه را به دست آورد.

آیا ترمزی برای این روند وجود دارد؟

در تمام کشورهای دنیا قیمت خودروها بر اساس میزان کیفیت آن ها و همین طور میزان تقاضا سنجیده می شود. و خودروسازان در این بازار رقابتی در تلاشند که برای جذب خریدار، خودروهایشان را  مرتبا به روز رسانی کنند. اما در کشور ما وضعیت برعکس است. و هیچ گونه رقابتی بین شرکت های خودروسازی دیده نمی شود. و بدون توجه به کیفیت خودروها  رشد افسار گسیخته ی آن همچنان ادامه دار است. بخصوص از زمانی که خودرو سازان خارجی یکی یکی بازار ایران را ترک کردند. به همین دلیل مهار این رشد های نجومی تقریبا بعید به نظر می رسد.

سخن پایانی

افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو در تابستان 99 در این دهه بی سابقه بوده است. و قاعدتا با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا باید با کاهش قیمت روز محصولات ایران خودرو مواجه می شدیم. اما همه چیز روند برعکس را طی کرد و افزایش قیمت روز محصولات ایران خودرو را در پی داشت.