پوکی استخوان چيست و چگوه درمان می شود

از نظر فیزیولوژیک 90 درصد رشد در 18 سالگی به پایان می رسد و بیشترین مقدار اوج توده استخوان در 30 سالگی است. لازم است افراد به منظور افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر ابتلاء به پوکی استخوان، دو روز در هفته ورزشهایی را انجام دهند که عضلات اصلی آنها را تقویت میکند. تمرینات قدرتی را با تمرینات وزنهبرداری و تعادلی سنجش تراکم استخوان bmd ترکیب کنید. پاهایتان روی جعبهای با روکش نرم قرار خواهند گرفت که کمک میکند تا لگن و پایین کمرتان به سطح تخت بچسبد. تعصب با اشاره به اینکه در این تحقیق با استفاده از تراشههای ناخن دست و پا، اقدام به بررسی ابتلاء یا عدم ابتلاء فرد مورد آزمایش به بیماری پوکی استخوان شده است، افزود: این تحقیق بر اساس مقایسه بین نتایج حاصل از بررسی تراشههای ناخن دو گروه کنترل، شامل خانمهای ۲۰ تا ۳۰ سال و گروه بیمار، خانمهای ۴۰ تا ۶۰ سال که ابتلاء آنها به پوکی استخوان قطعی بود انجام گرفت.

تراکم استخوان چیست این فوق تخصص روماتولوژی گفت: Tscore، نشان دهنده تراکم استخوان فرد مورد مطالعه در مقایسه با افراد نرمال است. این مقایسه دقیقتری با آخرین نتیجه آزمایش شما فراهم میکند. جمشیدی افزود: Zscore، تراکم استخوان فرد مطالعه با افراد هم سن و همجنس خودش است. وی افزود: در تست سنجش تراکم استخوان ( BMD ) که در حال حاضر قطعی ترین روش برای تشخیص پوکی استخوان است، علاوه بر هزینه بالا، فرد ملزم به دریافت اشعه ایکس است که خود میتواند موجب خطر و عارضه جسمی شود. زنان به دلیل عوامل هورمونی بیشتر از مردان در معرض ابتلاء به پوکی استخوان قرار دارند. خطر شکستگی در زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان همچنان پایین است. این بیماری بخصوص در میان خانمها بیش از آقایان شیوع پیدا میکند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوان از این روش به عنوان یک روش جایگزین در تشخیص بیماری پوکی استخوان استفاده کرد، لازم است تا نمونههای بیشتری از میان خانمها و آقایان مورد ارزیابی قرار گیرند. در صورتی که کودک دچار شکستگی های متعدد یا هرگونه شکستگی که در صورت عدم وجود تروما رخ میدهد، می شود ممکن است دارای بیماری پوکی استخوان باشد. گاهی سرفه یا عطسه می تواند باعث شکستگی دنده یا فروپاشی جزیی یکی از استخوان های ستون فقرات شود. خطر شکستگی به سن، وزن بدن، سابقه شکستگی قبلی، سابقه خانوادگی، شکستگی ناشی از پوکی استخوان (osteoporotis) و مسایل مربوط نحوه زندگی مانند: سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد مشروبات الکلی بستگی دارد. خطر ترک خوردن یا شکستگی کامل استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان حتی وقتی در حال انجام کارهای عادی روزمره مانند ایستادن یا راه رفتن هستند، بسیار بالا است. وقتی 10٪ تراکم استخوان ( BMD ) کم شود خطر شکستگی دو یا سه برابر می شود.

آزمایش تراکم استخوان Bmd اگر خانم قبل از یائسگی دچار شکستگی استخوان بشود بعد از یائسگی خطر شکستگی استخوان چند برابر می شود؟ خانم ها به صورت نرمال هر سال چند درصد استخوان خود را از دست می دهند؟ از عوامل خطرساز BMD پایین در خانم ها می توان به کاهش وزن بدن ، آمنوره (عدم قاعدگی ) ، کمبود فعالیت بدنی ، استعمال دخانیات ، کمبود کلسیم یا ویتامین D در رژیم غذایی ، سابقه شخصی یا خانوادگی شکستگی خود بخودی استخوان، بارداری های زیاد و نژاد قفقازی یا آسیایی اشاره کرد. اشعه دریافتی به توسط گیرنده یا دتکتور Detector به یک کامپیوتر رفته و در آنجا مقیاس مقدار اشعه به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل میشود. معمولا افرادی که به این بیماری دچار می شوند، با کوچک ترین ضربه به استخوان ها و یا زمین خوردن دچار شکستگی در ناحیه دست و پا می شوند. QUS (اولتراسوند کمّی) با استفاده از امواج صوتی تراکم استخوان را معمولا در پاشنه پا اندازه میگیرد.