معرفی گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس

 

گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس یکی از زیباترین و احتمالا فراوان ترین گلی است که در اکثر خانه ها نگهداری می شود. نام علمی این گیاه  Chamaedorea Elegansمی باشد، ولی با نام نخل سالن یا نخل پارلور نیز شناخته می شود. نخل شامادورا برای نگهداری در منزل بسیار مناسب است، چون شرایط رشد آسان داشته و نور و آبیاری کم را تحمل می کند. این گیاه آپارتمانی به راحتی در خانه رشد می کند و با نور و آب کم خود را وفق می دهد. این نخل های زیبا از زمان های خیلی دور، در سراسر جهان محبوب هستند، چرا که سرسبزی زیادی به خانه داده و شرایط رشد ساده ای دارند، همچنین این گیاهان مناسب محیط های اداری، آموزشی و تفریحی هستند.

معرفی و مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس

نخل پارلور گیاهی با ارتفاع حدود دو متر است، بوته ای رشد می کند، یعنی شاخ و برگ متراکم داشته و کاملا سبز دیده می شود. احتمالا شاخه های قوس دار و برگ های نسبتا پهن از ویژگی های خاص آن است. گیاه شامادورا الگانس بومی، مناطق گرم و مرطوب مانند جنوب و جنگل های گواتمالا است. سرعت رشد پایینی دارد، در فضاهای سربسته مانند خانه و دفاتر تا ارتفاع دو متر و در فضاهای باز و آزاد تا دوازده متر رشد می کند. این گیاه به خاطر آهسته بودن سرعت رشد، به تعویض و جابجایی سریع و زود هنگام گلدان نیاز ندارد.

گیاه آپارتمانی

پرورش آسان این نخل دلیل اصلی محبوبیت آن در جهان می باشد، به طوریکه هر کس علاقمند به پرورش گل و گیاه باشد، بدون نیاز به آموزش های خاص، می تواند از این گیاه در منزل خود نگهداری کند. نخل سالن یکی از گل های تزیینی است و در تزیین، دسته گل ها، گل های یادبود و تزیین ماشین مورد استفاده قرار می گیرد. این گل بعد از بریده شدن از گیاه اصلی می تواند تا 40 روز سرزنده و تازه باقی بماند، به همین دلیل یکی از گل های مورد علاقه، گل فروشان است. این گیاه دارای سه نوع است که نوع الگانس معروف ترین و محبوب ترین آنها است.

 

انواع گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس

C. erumpens: یکی از گونه های نخل شامادورا است و برگ های آن شبیه به پره های پنکه است.

C.hooperian: شرایط نگهداری این نوع کاری آسان است.

نحوه نگهداری از گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس

آبیاری: گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس اصلا تحمل پر آبی را ندارد. زمانی این گل را آبیاری کنید که، تا یک بند انگشت، خاکش خشک شده باشد. خشکی را بهتر از شرایط پر آبی تحمل می کند. اگر رطوبت خاک در سطح یکنواخت باشد، برای این گیاه بسیار خوب است.

نور: همانطور که گفته شد، این گیاه آپارتمانی نور کم را تحمل می کند، اما این به معنای آن نیست که اصلا به آن نور نرسد. نزدیک پنجره های شمالی منزلتان، بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه است.

دما و رطوبت: برای رشد گیاه شامادورا الگانس، دمای منزل خود را بین 65 تا 80 درجه فارنهایت نگه دارید. نخل دمای پایین تا 50 درجه را تحمل می کند. ولی اگر در دمای سرد قرار بگیرد، می میرد، بنابراین این گل خود را در نزدیکی پنجره، دریچه و درهایی که محل ورود هوای سرد هستند، قرار ندهید. رطوبت متوسط را ترجیح می دهد. اگر حاشیه برگ ها خشک شد و یا نوک برگ ها قهوه ای شد، بدانید که گل شما به مدت طولانی خشک مانده یا در معرض هوای سرد قرار گرفته است.

گیاه آپارتمانی

خاک و کوددهی: در فضاهای باز نخل پارلور در هر خاکی که زهکشی مناسبی داشته و شامل ماسه یا رس باشد، رشد می کند، فقط در خاک شور قادر به رشد نیست. برای رشد در گلدان نیز خاک مخصوص گلدان همراه با خاک پیت و یا زغال نارس مناسب است. الگانس در طول فصل رشد خود به  یک یا دو بار کود مایع سبک نیاز دارد. در فصل زمستان این گیاه را با هیچ نوع کودی تغذیه نکنید. در حالت کلی گیاهانی با نیاز های کودی سبک هستند.

تکثیر: کاشت بذر یکی از بهترین روش ها برای تکثیر نخل شامادورا می باشد. اما اگر قصد دارید چند نمونه از این نخل را در خانه خود داشته باشید بهتر است که از بیرون تهیه کنید.

گلدان: نخل های سالن دارای سیستم ریشه ای ضعیفی هستند و نسبتا کند رشد می کنند. برای همین، هر سال دو بار در اواخر زمستان اقدام به تعویض گلدان آن نمایید. در صورتی که تمامی شرایط برای رشد گیاه مساعد بود ولی نخل با طراوت و شاداب نبود، نشان می دهد که فضای کافی و مناسب برای رشد ریشه وجود ندارد و باید گلدان گیاه شامادورا الگانس را تعویض نمایید. برای خرید و آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی به لینک زیر مراجعه کنید.

https://www.zoomarz.com/a-guide-to-buying-houseplants-with-large-leaves

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس

آفات: نخل شامادورا در برابر آفات مقاوم می باشد. اما اگر در محیط خشک قرار گیرد، مورد حمله حشرات پولکدار و عنکبوت قرمز قرار می گیرد. همچنین محیط های خشک باعث سوختن نوک برگ ها می شود. باید بوته های نخل را با سموم آفت کش سمپاشی کنید.

خشک شدن برگ ها: گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس به خاطر برگ های نازکی که دارد، نیاز آبی کمتری دارد. آبیاری بیش از حد و هوای گرم باعث می شود که برگ های این نخل خشک شده و از بین بروند.

سوخته شدن نوک برگ ها: عواملی که باعث سوختن، قهوه ای و زرد شدن نوک برگ ها می شود، می توان به آبیاری کمتر، خشکی هوا به همراه رطوبت کم، تابش مستقیم و زیاد نور خورشید اشاره کرد.

عدم تولید برگ های جدید: اگر احساس کردید گیاه آپارتمانی شامادورا الگانس برگ های جدیدی تولید نمی کند، می تواند به خاطر عواملی مانند آسیب ریشه به هنگام تعویض گلدان نخل، نامناسب بودن خاک و یا عدم وجود مواد غذایی کافی در داخل خاک باشد.

لوله ای شدن برگ ها: وقتی نور به اندازه کافی به گیاه نرسد، برگ ها به صورت بسته و لوله ای باقی می مانند. گاهی اوقات برگ ها چسبناک می شوند که به خاطر وجود عسلک است. یعنی گیاه به آفت و قارچ مبتلا شده است. بسته به نوع آفتی که رشد گیاه را تحت تاثیر قرار داده باید از سم آفت کش استفاده نمایید.